– Na rynku europejskim pojawią się produkty, które są bardzo mocno naszpikowane genetycznie modyfikowaną kukurydzą i soją oraz produkty mięsne bez znakowania – mówił Sawicki w kontekście możliwości wejścia w życie umowy CETA. Były minister wskazał, że normy ochrony żywności w Kanadzie są niższe niż w Unii Europejskiej.
Wolny handel przed ratyfikacją?
Wejście części handlowej umowy CETA jest możliwa, jeśli zostanie ona podpisana przez przedstawicieli Unii i Kanady podczas październikowego szczytu, a później swoje podpisy złożą przez ministrów wszystkich państw członkowskich odpowiedzialnych za handel. By cała umowa mogła wejść w życie, konieczna będzie ratyfikacja parlamentów państw członkowskich.
Przedstawiciele rządu poparli podpisanie umowy w trakcie szczytu szefów rządów i głów państw członkowskich.
Czym jest CETA
CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Według najnowszych raportów, m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych, CETA może doprowadzić do zaniku małych gospodarstw w Europie, zdominować europejskie rynki żywnością GMO (Kanada to trzeci producent GMO na świecie) oraz wpłynąć na ceny skupu produktów rolnych, a także ryb.
Więcej o CETA oraz TTIP, a także o tym, jak w polskim Sejmie zamiast o tych umowach dyskutowano o aborcji we Wprost.pl: