– W 2018 r. dla najuboższych ta kwota będzie wynosiła 6.600 złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w tej chwili – mówił Adam Bielan i przekonywał, że w Polsce nie ma chaosu wokół podatków. – Jeżeli staramy się zrobić bardzo dużo w ciągu dwunastu miesięcy, na przykład przygotowujemy poważną reformę edukacji, to zarzuca nam się, że działamy zbyt szybko – zauważył.
Bielan przypomniał, że od dwóch miesięcy mamy nowego ministra finansów, który "energicznie zabrał się do pracy i są już pierwsze efekty". – Udało się znaleźć dodatkowe środki na zabezpieczenie zwiększenia tej kwoty, bo to będzie pewne obciążenie dla budżetu. I ta kwota wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. – stwierdził. – Ta kwota będzie dygresywna. To znaczy najwięcej zyskają osoby, które zarabiają najniżej, najmniej, właśnie na poziomie 6.600 złotych, czyli bardzo niewiele, będzie stopniowo spadać do poziomu zarobków na poziomie mniej więcej 11 tys – wyjaśnił.
Podatkowy chaos?
Posłowie 15 listopada zadecydowali o pozostawieniu kwoty wolnej od podatku na takim samym poziomie. Wcześniej odrzucono poprawki opozycji m.in. zakładające podwyższenie kwoty wolnej do 6,5 tysiąca złotych. Projekt ustawy poparło 227 posłów - cały klub Prawa i Sprawiedliwości PiS oraz dwóch posłów niezrzeszonych.
„W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w obecnie obowiązującej wysokości, zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady obliczania podatku dochodowego w 2016 roku” – uzasadniają posłowie PiS w swoim projekcie ustawy.
W trakcie kampanii wyborczej obecna ekipa rządząca zapowiadała podniesienie kwoty wolnej od podatku i w uzasadnieniu do tej obietnicy nawiązuje, wskazując jednocześnie na reformę systemu podatkowego. „Z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017.” - czytamy w uzasadnieniu.