Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły projekt budżetu na 2018 rok, co jest punktem wyjścia do październikowych negocjacji budżetowych z Parlamentem Europejskim. "Dla Polski istotne w trakcie negocjacji było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na rok 2018, pozwalające na pełną realizację dotychczasowych polityk unijnych (głównie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej), a także sprostanie nowym wyzwaniom, które stoją przed UE" - poinformowano w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Działania Polski, która jest największym beneficjentem aktualnie obowiązujących ram budżetowych, wspólnie z innymi krajami zdołała ograniczyć planowane zmniejszenie środków przeznaczanych dla uboższych regionów wspólnoty. Zagwarantowane zostały także środki na współpracę studentów (Erasmus+) oraz zapobieganie kryzysom, które są u granic UE, zarówno południowych, jak i wschodnich.
„Sprawne przyjęcie stanowiska Rady do budżetu UE na rok 2018 jest pozytywnym sygnałem, szczególnie ważnym w kontekście obecnej trudnej sytuacji międzynarodowej” - dodano w komunikacie. Po tzw. procedurze pojednawczej, tj. po jej pozytywnym zakończeniu, Rada UE i Parlament Europejski mają 14 dni na formalne przyjęcie budżetu UE na kolejny rok na przełomie listopada i grudnia.