Jednym z polskich przedstawicieli w Davos jest prezes Pekao Michał Krupiński. – Jestem obecny w Davos od wielu lat i jeszcze nigdy uczestnicy Forum nie byli w tak pozytywnym nastroju. Powodów do takiego optymizmu jest dużo. Gospodarka amerykańska szybko się rozwija, Chiny przyspieszają, do tego należy dołożyć bardzo szybki wzrost w Polsce i Brazylii – mówił w wywiadzie dla CNBC.
Pytany o sytuację wewnętrzną w naszym kraju, wolał skupić się na kwestiach ekonomicznych. – W Polsce jesteśmy nastawieni optymistycznie, mamy około 4-proc. wzrost gospodarczy, nasza gospodarka jest otwarta i ściśle związana z gospodarką międzynarodową. Polska jest dużym producentem, co druga osoba w kraju zatrudniona jest właśnie w produkcji i, co zaskakujące, pod tym względem przypominamy Chiny. Polska jest państwem proeuropejskim, ogromnym wsparciem dla Unii Europejskiej i myślę, że nie powinniśmy mieszać polityki wewnętrznej z gospodarką, której siła leży w demografii – podkreślał.
Prezydent Duda: Polska to ważne europejskie ogniwo
Od wtorku 23 stycznia wieczorem Prezydent RP Andrzej Duda bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotyka się z szefami rządów i państw, a także przedstawicielami biznesu. Szef Gabinetu Prezydenta zaznaczył, że celem wizyty jest pokazanie Polski jako ważnego ogniwa bezpieczeństwa międzynarodowego i rozwoju gospodarczego Europy, a także ważnego ogniwa równowagi europejskiej, jeśli chodzi o rozwój.
W środę 24 stycznia rano, w wywiadzie dla TVP Info, Prezydent mówił: – Chciałbym, żeby Polska była partnerem Chin w jak największym stopniu, właśnie jeżeli chodzi o bramę do Unii Europejskiej. Prowadzimy działania w tym zakresie, planujemy budować wielki port lotniczy – tak więc podejmujemy tutaj cały szereg działań.
Chińska inicjatywa „Jednego Pasa, Jednej Drogi” zakłada budowę połączeń drogowych między Chinami, a pozostałymi krajami, a także rozbudowę sieci portów i infrastruktury transportu morskiego. Trójmorze to zainicjowana przez Prezydenta Dudę idea budowy połączeń infrastrukturalnych między państwami leżącymi wokół Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego.
Rozmowy z Unią Afrykańską
Prezydent rozmawiał z przewodniczącym Unii Afrykańskiej, którym jest prezydent Gwinei Alpha Conde. – Kontynuujemy w ten sposób przesłanie, że zarówno polski biznes, jak i Polska jako państwo w sensie politycznym są zainteresowane ekspansją na wschodzące na rynki afrykańskie – mówił minister Szczerski.