Według obecnie obowiązujących przepisów dodatkowych zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 24 grudnia włącznie, czyli do wigilii Bożego Narodzenia. Jak podaje RMF FM, w czasie przerwy świąteczno-noworocznej, a także ferii zimowych, które w tym roku odbędą się w tym samym czasie dla wszystkich województw w terminie 4-17 stycznia, zasiłek nie będzie wypłacany. Rozgłośnia przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce podczas wakacji.
Zasiłek opiekuńczy – jakie dokumenty?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na podstawie nowego rozporządzenia należy złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanych obowiązkowej kwarantannie w warunkach domowych. Chodzi o wniosek, który zapisany jest w ustawie regulującej zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy – kontrola pracodawcy
W rozporządzeniu zawarto także zapis, który pozwala pracodawcy na skontrolowanie, czy jego pracownik faktycznie przebywa na zwolnieniu ze względu na konieczność opieki. „Pracodawca albo podmiot obowiązany może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu” – czytamy dalej.
Co ważne, mimo że rozporządzenie weszło w życie 3 listopada, to punkt dotyczący zasiłku obowiązuje z datą wsteczną. O wypłatę świadczenia mogą się więc ubiegać wszyscy, którzy spełniają kryteria i którzy byli zmuszeni do opieki nad osobą przebywającą na kwarantannie od 24 października.
Zasiłek opiekuńczy – kto może otrzymać?
-
w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego uczęszczały dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne
-
w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19
- w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej tych placówek
Zgodnie z obecnymi regulacjami, dodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 ze względu na przejście na naukę zdalną dzieci z klas I-III przysługuje:
- rodzicom dzieci do lat 8
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą
Nie jest on wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.