Cały pakiet związany ze wsparciem Ukrainy w toczącej się wojnie opiewa na 12,3 mld dolarów. W jego skład wchodzi m.in. 3 mld dolarów na zakup broni dla ukraińskiego wojska oraz 1,5 mld na uzupełnienie arsenału. 4,5 mld dolarów amerykańskie władze chcą przeznaczyć na bezpośrednie wsparcie rządu w Kijowie.
Prowizorium budżetowe zawiera też „przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie”, na co przeznaczone ma zostać 35 mld dolarów.
Kolejne sankcje
Po bezprawnych i nieuznawanych przez świat referendach w czterech regionach Ukrainy Rosja podejmuje kolejne kroki zmierzające do aneksji tych obszarów. W nocy w czwartek wydane zostały dekrety. Władimir Putin ogłosił niepodległość i „suwerenność państwową” obwodu chersońskiego i zaporoskiego. Jako pretekst agresor uznał referenda.
W piątek na tę informację błyskawicznie zareagowały Stany Zjednoczone, które ogłosiły kolejne sankcje. USA ukarały szefową rosyjskiego banku centralnego Elwirę Nabiullinę i wicepremiera Aleksandra Nowaka.
Oświadczenie w sprawie aneksji terytoriów Ukrainy potępiła też Rada Europejska, uznając ją za bezprawną i naruszającą ład międzynarodowy.
Ukraina w NATO?
Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił w piątek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, że Ukraina złoży wniosek o członkostwo w NATO.
Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina „de facto już dotarła do NATO” i „udowodniła zgodność ze standardami Sojuszu”, a dziś ubiega się o członkostwo „de iure”.
Czytaj też:
Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję. Jeden głos zdecydował