Z dniem 1 czerwca 2022 roku Unia Europejska zniosła na kolejnych 12 miesięcy cła na towary importowane z Ukrainy. Dotyczy to m.in. żywności, produktów przemysłowych i stali. Ma to służyć wparciu gospodarki kraju dotkniętego wojną.
Komisja Europejska zaproponuje przedłużenie o rok zniesienia ceł dla Ukrainy – poinformował ukraiński serwis informacyjny Pravda. Korespondent serwisu donosi, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała to na konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
– W zeszłym roku Unia Europejska anulowała wszystkie cła i kontyngenty na towary z Ukrainy. Dziś z radością ogłaszam, że zaproponujemy przedłużenie tego reżimu handlowego na kolejny rok, aby pomóc Ukrainie – powiedziała.
Szczyt UE – Ukraina w Kijowie. Czego można się spodziewać?
W piątek w Kijowie odbędzie się szczyt UE – Ukraina. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz grupa komisarzy unijnych w czwartek rano dotarła do ukraińskiej stolicy.
Brukselska korespondentka RMF FM dotarła do dokumentu, który ma zostać podpisany 3 lutego. Napisano w nim, że Unia Europejska nadal będzie wspierać dalszą integrację europejską Ukrainy, ale brakuje konkretnych deklaracji, że Ukraina dostanie zielone światło, by stać się częścią wspólnoty w nieodległej przyszłości.
W tekście, który będzie podstawą do sfinalizowania porozumienia z Ukrainą, napisano tylko, że „UE podejmie decyzję o dalszych krokach po całkowitym spełnieniu przez Ukrainę wszystkich warunków określonych w opinii Komisji Europejskiej”. KE obiecała jedynie, że wiosną przedstawi Radzie UE opinię oceniającą postępy Ukrainy w dostosowywaniu się do unijnego prawa. Komisja doceniła „znaczne wysiłki, jakie Ukraina wykazała w ostatnich miesiącach na drodze do osiągnięcia celów leżących u podstaw jej statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE" oraz„z zadowoleniem przyjęła wysiłki reformatorskie Ukrainy w tak trudnych czasach i zachęca ten kraj do kontynuowania tej drogi”.
W dokumencie znalazła się także obietnica objęcia Ukrainy unijnym system płatniczym, co ułatwiłoby rozliczenia w euro oraz włączenie Ukrainy do unijnego obszaru bezpłatnego roamingu mobilnego.
Czytaj też:
Ukraina szybciej w Unii Europejskiej? Obietnica von der LeyenCzytaj też:
Putin grozi m.in. Polsce. „Nie wyślemy czołgów na ich granice, ale mamy czym odpowiedzieć”