Bankierzy centralni, którzy zarządzają bilionami rezerw walutowych, gromadzą złoto, ponieważ napięcia geopolityczne, w tym wojna na Ukrainie, zmuszają ich do ponownego przemyślenia strategii inwestycyjnych. Kruszec zwykle staje się bardziej atrakcyjne w czasach niestabilności, a popyt gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniego roku. Według World Gold Council, organizacji handlowej, ilość złota kupowanego przez banki centralne wzrosła w 2022 roku o 152 proc. rok do roku do 1136 ton.
Banki centralne skupują złoto
Według ankiety HSBC Reserve Management Trends Survey opublikowanej przez Central Banking Publications, większość ankietowanych zarządzających rezerwami oceniła ryzyko geopolityczne jako jedną z najważniejszych obaw – drugą tylko po wysokiej inflacji.
Coroczna ankieta przeprowadzona wśród 83 banków centralnych, które zarządzają aktywami walutowymi o łącznej wartości 7 bilionów dolarów, wykazała, że ponad dwie trzecie respondentów uważa, że banki centralne zwiększą swoje zasoby złota w 2023 roku. Cena kruszcu jest obecnie bliska najwyższego nominalnego poziomu w historii, po gwałtownym wzroście inflacji w 2022 roku.
Nie tylko Zachód kupuje złoto
Dane Światowej Rady Złota pokazują, że wiele zakupów dokonanych w ciągu ostatniego roku zostało dokonanych przez banki centralne w krajach, które nie są sprzymierzone z Zachodem.
Ludowy Bank Chin kupił 62 tony złota w listopadzie i grudniu 2022 r., po raz pierwszy podnosząc swoje całkowite rezerwy złota powyżej 2000 ton. Oficjalne rezerwy złota Turcji wzrosły o 148 ton do 542 ton w ciągu 2022 r. Państwa z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej zostały również wymienione przez Radę jako „aktywni nabywcy” złota w zeszłym roku.
Czytaj też:
Gigantyczna strata NBP. Premier komentujeCzytaj też:
Prigożyn opublikował list otwarty ws. walk w Sudanie. „Jest pozbawionym zasad, krwawym zabójcą”