Niech nikogo nie zmyli określenie „mieszkanie komunalne”. Do uczestników programu „Mieszkanie dla absolwenta” trafiły klucze do zupełnie nowych mieszkań w nowoczesnym budownictwie. Docelowo mieszkania ma otrzymać 120 osób – wszystkie, które spełniły kryteria programu. Lokale powstały przy nowej ulicy, nomen omen, Absolwentów. Zarząd Mienia Komunalnego dzięki pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wybudował tam łącznie 186 mieszkań, z czego 120 trafiło do programu. Budowa tych lokali kosztowała 57 mln zł, 40,5 mln zł to dofinansowanie z BGK.
Białystok. Mieszkania dla absolwentów
Kilka dni temu klucze odebrało pierwszych 35 absolwentów. Najem jest przedłużany co roku przez 10 lat, a warunkiem jest zatrudnienie na umowę o pracę w mieście. Po 10 latach taka umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony.
Program "Mieszkanie dla absolwenta" jest realizowany na mocy uchwały Rady Miasta z września 2023 r. ws. zmiany zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Białystok. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że ten nowatorski w Polsce program ma służyć młodym osobom, które chcą swoje życie wiązać z Białymstokiem. To zarówno absolwenci białostockich wyższych uczelni, ale też uczelni z innych regionów, np. Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Wojskowej Akademii Technicznej.
– Razem chcemy budować akademickość naszego miasta – deklaruje dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku. – To jest początek naszej wspólnej drogi i z Marszałkiem Województwa Podlaskiego deklarujemy również wpisanie do budżetu kwot na program „Studiuj w Podlaskiem” czy Akademicki Białystok, bo musimy stawiać na młodych.
Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego potwierdził, że podobnie jak Miasto Białystok, planuje przeznaczyć milion złotych na wspólną kampanię promująca akademickość Białegostoku i całego Podlaskiego.
Kontrowersje: wspierać absolwentów czy samotne matki?
Z programu mogą korzystać osoby poniżej 35-ego roku życia, które nie mają własnego mieszkania w Białymstoku, spółdzielczego prawa do lokalu, mieszkania w TBS, nie mogą też wynajmować mieszkania od gminy Białystok, pracują w mieście (mają umowę o pracę).
Pod artykułami o przyznaniu mieszkań absolwentom pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy. Czytelnicy zastanawiali się, czy przy wydawaniu kluczy nie dojdzie do korupcji i nepotyzmu oraz czy to słuszne, by miasto zapewniało potrzeby mieszkaniowe młodych ludzi, którzy są na tyle zdolni i pracowici, że są w stanie sami zarobić na wynajem albo zakup. Pojawiły się głosy przypominające o tym, że czas oczekiwania na przydział mieszkania komunalnego wynosi kilka lat (i nie jest to specyfiką Białegostoku – tak jest w całej Polsce), a absolwenci otrzymali mieszkania bez kolejki.
Czytaj też:
Polacy traktują PPK niczym najlepszą lokatą. Rekordowe wypłaty. Czy to zgodne z zasadami?Czytaj też:
Oddali mieszkanie funduszowi. Sposób na spokojną jesień? Liczby temu przeczą