Podczas wydarzenia swoją wiedzą i doświadczeniem wymienią się przedstawiciele biznesu, polscy i europejscy politycy, eksperci i naukowcy, podejmując najważniejsze dla przyszłości Europy kwestie, a także sprawy istotne dla rozwoju polskiej gospodarki. Hasłem przewodnim kongresu będzie „Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future”, co oznacza, że szeroko pojęte bezpieczeństwo nada ton wielu kongresowym debatom.
Jak podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator i pomysłodawca Europejskiego Kongresu Gospodarczego, na kształt agendy tegorocznej edycji wydarzenia bardzo mocną wpłynęła aktualna sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian.
– Układ między najsilniejszymi państwami i wzajemne oddziaływanie na arenie międzynarodowej radykalnie się zmieniły, a w konsekwencji przyniosły wyzwania zarówno w obszarze polityki, jak i w wymiarze typowo gospodarczym. Przeorientowanie w geopolityce, zwrot w USA, powodują reakcję Europy. I stąd tak wiele inicjatyw związanych z konkurencyjnością gospodarki na szczeblu Unii Europejskiej, ale mamy też przecież inicjatywę polskiego rządu skierowaną do biznesu, związaną właśnie z podniesieniem atrakcyjności i konkurencyjności. A to wszystko dzieje się w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE i na krótko przed wyborami prezydenckimi – wyjaśnia Wojciech Kuśpik.
Podczas kongresu dyskutowane będą m.in. kwestie obronności i potencjału militarnego NATO, bezpieczeństwa UE w zderzeniu z trendami migracyjnymi, integracji zasobów obronnych, bezpieczeństwa energetycznego i paliwowo-surowcowego, ale też cyberbezpieczeństwa czy walki z dezinformacją.
Na pierwszy plan wyjdzie temat polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Uczestnicy kongresu przyjrzą się strategii i priorytetom polskiego przywództwa w Radzie UE, wspólnej europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony, nowemu etapowi współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki czy kwestiom wsparcia dla Ukrainy.
Podczas 17. edycji EKG eksperci na tapet wezmą zieloną rewolucję w świecie energii, paliw i surowców (w tym m.in. inwestycje w źródła odnawialne i energetykę jądrową) i wynikające z niej korzyści i zagrożenia dla biznesu, ale także znaczenie regulacji, uwzględniających nowe uwarunkowania i ryzyka.
Udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym potwierdzili już m.in.: Weronika Achramowicz, Managing Partner Baker McKenzie; Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego; Jerzy Buzek, europoseł (2004-2024), przewodniczący Rady EEC; Jurand Drop, podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów; Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa; Przemysław Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Banku Polskiego; Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Agnieszka Kubera, prezeska zarządu Accenture Polska; Adam Mokrysz, prezes zarządu Mokate; Stacy Ligas, Managing Partner & CEO KPMG w Polsce; Grzegorz Lot, prezes Tauron Polska Energia; Adam Pers, wiceprezes zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej mBank; Artur Popko, prezes zarządu Budimex; Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag; czy Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w terminie 23-25 kwietnia 2025 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach.