Jedno z tych postępowań wiąże się ze skargą złożoną przez norweską firmę Opera, producenta popularnej przeglądarki internetowej konkurującej z Internet Explorerem firmy Billa Gatesa. Norwegowie twierdzą, że Microsoft stosuje nieuczciwe praktyki, trwale integrując swoją przeglądarkę z systemem operacyjnym Windows.
Drugą skargę złożyli europejscy producenci oprogramowania zrzeszeni w European Committee for Interoperable Systems, zarzucając Microsoftowi, że wbrew obietnicom nie udostępnia informacji niezbędnych do umożliwienia konkurencji tworzenia oprogramowania współpracującego z systemami Windows.
Komisja podkreśla, że oba postępowania są w fazie wstępnej i że nie zgromadzono jeszcze dowodów na naruszanie przez Microsoft zasad uczciwej konkurencji.
W ubiegłym roku pod naciskiem Komisji Europejskiej Microsoft ostatecznie zobowiązał się do przedstawiania "pełnych i dokładnych" informacji o swym oprogramowaniu dla serwerów, aby twórcy konkurencyjnego oprogramowania mogli zapewnić pełną współpracę ich produktów z ofertą amerykańskiego giganta.
Wymóg ten KE nałożyła na Microsoft w 2004 roku, nakładając nań jednocześnie grzywnę w wysokości 497 mln euro za niedzielenie się informacjami z konkurencją i wykorzystywanie pozycji monopolisty. We wrześniu 2007 roku unijny sąd w Luksemburgu potwierdził tę karę, odrzucając odwołanie złożone przez Microsoft.
pap, ss