Na ukończeniu są prace nad 4-letnim programem prywatyzacji - poinformował minister na konferencji prasowej, podsumowującej 100 dni pracy resortu pod jego kierownictwem.
Zapowiedział, że na przełomie lutego i marca program powinien trafić do uzgodnień międzyresortowych, a w marcu zostanie on przyjęty przez rząd. Program przewiduje też, że w połowie 2009 r. resort skarbu nie będzie miał już mniejszościowych udziałów w sprywatyzowanych spółkach, czyli tzw. "resztówek".
"Takie jest nasze założenie, że po czterech latach tego rządu będziemy na finiszu prywatyzacji" - dodał Grad.
"Odblokowaliśmy prywatyzację. W ciągu co najmniej dwóch lat procesy prywatyzacyjne były spowolnione bądź były zupełnie wyhamowane" - powiedział Grad.
Podkreślił, że "po raz pierwszy od 18 lat" resort skarbu zdecydował się odpolitycznić spółki Skarbu Państwa, wprowadzając do ich rad nadzorczych fachowców rekrutowanych w jawnych konkursach.
"Realizujemy zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska w expose odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa oraz wyrwanie ich ze szponów polityków" - powiedział Grad.
Do tej pory dokonano naboru do 71 rad nadzorczych spółek, w ok. 50 z nich są już "krótkie listy", z których wybierani są członkowie rad nadzorczych.
Minister dodał, że po 55 dniach pracy przygotowano plan prywatyzacji na 2008 r. i na początek 2009 r. Na liście spółek do prywatyzacji jest 316 firm, rozpoczęto prywatyzację w 55 spółkach.
Grad powiedział, że w planach legislacyjnych resortu jest nowela ustawy kominowej. 29 lutego projekt ustawy przyjmie kierownictwo MSP, zostanie on potem przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Ustawa ma przyspieszyć prywatyzację i obniżyć jej koszty, ułatwić przekazywanie spółek Skarbu Państwa samorządom, zwiększyć akceptację dla prywatyzacji.
Drugim etapem ma być zmiana zasad wynagradzania zarządów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Na podstawie dzisiejszej ustawy kominowej rady nadzorcze będą mogły w sposób bardziej motywacyjny określać te wynagrodzenia.
Kolejny projekt to zebranie w jednej ustawie o nadzorze właścicielskim czterech obecnych ustaw regulujących te kwestie.
W planach resortu jest też przygotowanie ustawy reprywatyzacyjnej. W pierwszej połowie br. będą przyjęte założenia do ustawy, a po ich akceptacji przez rząd zostanie przygotowany projekt ustawy.
MSP chce też opracować zasady działania Funduszu Rezerwy Demograficznej, zasilanego przychodami z prywatyzacji. Z tego funduszu miałyby zostać sfinansowane emerytury osób, które urodziły się po wojnie podczas wyżu demograficznego. Grad poinformował, że obecnie trwają konsultacje z ministerstwami finansów i pracy. "Niebawem przedstawimy założenia do tej ustawy" - dodał.
Grad dodał, że najważniejsze dla niego na najbliższych sto dni będzie sprawa sprzedaży resztówek, prywatyzacja Enei i ZA Tarnów, które mają trafić na giełdę do końca czerwca br. oraz przeprowadzenie przez Sejm tych ustaw, które mają usprawnić prywatyzację.
Omawiając plany resortu wobec poszczególnych spółek, Grad powiedział m.in., że w czwartek dojdzie do spotkania z zarządem i związkami zawodowymi PGNiG w sprawie akcji pracowniczych. Porozumienie ma zostać zawarte do połowy roku.
W PKO BP resort skarbu chce doprowadzić do nowej emisji akcji, Grad powiedział, że sygnały o potrzebie dokapitalizowania przekazał zarząd spółki. Docelowo PKO BP ma jednak pozostać "bankiem polskim", na który polski rząd będzie miał wpływ, choć MSP nie wyklucza sprzedaży części akcji banku, po decyzji rządu.
Jeśli chodzi o politykę dywidendową, resort skarbu chce uwzględniać plany spółek, a nie potrzeby budżetu. Grad powiedział, że zgadza się, by np. Lotos zachował cały zysk w spółce na inwestycje, jak sugerował prezes Lotosu.pap, ss