Zgodnie z przedstawionym w piątek projektem oddłużenia szpitali, państwo przejmie 2,7 mld zł ich zobowiązań cywilnoprawnych, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia. Po wejściu w życie ustawy o przekształceniu ZOZ-ów (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.), przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.
Szpitale otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE.
"Rząd wskazuje na problemy, które nie są najważniejsze. Likwidacja długów szpitali nie jest istotą reformy służby zdrowia" - podkreślił Bukiel.
"Pomysł przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego jest dobry, ale nie może być tak, że stuprocentowym udziałowcem będzie państwo, bo to nie przyczyni się do odpowiedniego zarządzania. Szpitale trzeba całkowicie sprywatyzować i stworzyć mechanizm pozwalający na właściwą wycenę świadczeń medycznych oraz na kontrolę" - dodał szef OZZL.
ab, pap