O zmianie zasad ustalenia wysokości marż przy preferencyjnych pożyczkach dla małych firm poinformowałprezes Funduszu Górnośląskiego (FG) w Katowicach, Jacek Matusiewicz. Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz specjalizuje się we wspieraniu pożyczkami i poręczeniami firm z tego sektora.
"Dotychczas nasza marża oscylowała wobec 1 proc. powyżej stopy referencyjnej, publikowanej przez Komisję Europejską. W myśl nowych zasad musimy stosować marże w wysokości ok. 2,2 oraz 4 proc." - powiedział prezes.
Do połowy tego roku Komisja publikowała stopę referencyjną i nie ingerowała w sprawę marż instytucji udzielających pożyczek. Natomiast od 1 lipca obowiązująca jest stopa bazowa (6,42 proc.), natomiast marże, w przypadku instytucji wykorzystujących publiczne środki, mają wynosić od 0,6 do 10 proc., w zależności od ratingu pożyczkobiorcy oraz stosowanych zabezpieczeń.
Zmiany idą w kierunku zrównania zasad udzielania pożyczek przez takie instytucje z ofertą banków komercyjnych. Uznano bowiem, że nadmierne preferencje to niedozwolona pomoc publiczna. Matusiewicz zastrzegł, że dotyczy to tylko tych pożyczek, gdzie zaangażowane są publiczne środki.
Po analizie nowych wytycznych eksperci FG zdecydowali, że dla firm o niskim ratingu, ale z odpowiednim zabezpieczeniem majątkowym, marże będą wynosić 2,2 proc., natomiast dla młodych firm, które nie są w stanie przedstawić takich zabezpieczeń - 4 proc. Wraz ze stawką bazową daje to koszt pożyczki od 8,62 proc. do 10,42 proc., wobec średnio niespełna 7,5 proc. dotychczas.
"Chcemy nadal być konkurencyjni wobec banków. Wprowadzona przez Komisję zmiana zasad nie powoduje rewolucji w obsłudze małych i średnich firm, ale nie da się ukryć, że zwiększa koszty pozyskania przez nie kapitału z instytucji takich jak nasza" - uważa Matusiewicz.
Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w takich formach jak: pożyczka, odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty oraz do dyskontowania pomocy. Do 30 czerwca była ona okresowo ustalana przez KE na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w dzienniku urzędowym Wspólnot Europejskich.
Od 1 lipca KE nie publikuje już stopy referencyjnej tylko tzw. stopę bazową, która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej. W zależności od zastosowania, ustala się ją poprzez dodanie do stopy bazowej marży, określonej w komunikacie KE.
Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.
W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu Górnośląskiego na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Fundusz wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (prawie 270 pożyczek na kwotę blisko 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.
Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego ze środków Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia są umarzane.
pap, keb