Wskaźnik szerokiego rynku Standard & Poor's 500 zakończył notowania na poziomie 825,43 pkt., zaledwie 0,05 proc. (0,45 pkt.) poniżej piątkowego poziomu zamknięcia.
Zdominowany przez spółki wysokich technologii indeks Nasdaq Composite zyskał 1,22 proc. (18.01 pkt.) i zamknął sesję na poziomie 1494,43 pkt.
Indeks małych spółek Russell 2000 zwyżkował o 1,37 proc. (6,08 pkt.) do poziomu 449.61 pkt.
Nastroje na Wall Street kształtowały się w poniedziałek pod wpływem danych gospodarczych wskazujących na dalsze pogłębianie się recesji w USA. Inwestorzy śledzili również postępy prac w Senacie nad programem pobudzenia gospodarki oraz informacje dotyczące opracowywanego przez administrację Baracka Obamy planu uzdrowienia sektora finansowego.
Jak powiadomił Departament Handlu, po raz szósty z rzędu zmniejszyły się grudniu wydatki konsumpcyjne Amerykanów (o 1,0 proc. rok do roku). Tak długiej spadkowej passy tego wskaźnika nie odnotowano w USA od 1961 r.
Nieco bardziej optymistyczne dane napłynęły z Instytutu Zarządzania Podażą (ISM). Wskaźnik aktywności w amerykańskim przemyśle wzrósł w styczniu do 35,6 pkt. z 32,9 pkt. w grudniu. Ponieważ granica 50 pkt. oddziela dekoniunkturę w sektorze przemysłowym od jego ekspansji, poniedziałkowy odczyt oznacza, że sytuacja w przemyśle nadal się pogarsza, lecz w wolniejszym niż dotychczas tempie.
Na kursy akcji negatywnie wpłynęły doniesienia o kolejnych zwolnieniach w USA. W poniedziałek plany zredukowania siły roboczej o 7 tys. osób ogłosiła sieć domów towarowych Macy's. Według dziennika "Wall Street Journal", kolejne zwolnienia szykuje również bank Morgan Stanley.
Według analityków, to właśnie ta mieszanka pesymistycznych informacji oraz nadziei związanych z antykryzysowymi działaniami Waszyngtonu sprawiła, że na Wall Street trudno było w poniedziałek wskazać wyraźną tendencję. Po silnym spadku indeksów DJIA i S&P 500 na otwarciu sesji, do wczesnego popołudnia kursy akcji wykazywały tendencję wzrostową, po czym gwałtownie się załamały i odbiły ponownie dopiero w ostatniej godzinie notowań.
Tylko akcje firm technologicznych, m.in. Microsoftu, Sun Microsystems, Intela czy Texas Instruments, od samego rana pozostawały na plusie.pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!