Polska dysponuje nadwyżką tych jednostek, dlatego w projekcie ustawy określono mechanizm gospodarowania środkami finansowymi pochodzącymi z ich sprzedaży. Będą one wykorzystywane na wspieranie działań służących ochronie powietrza i klimatu.
Projekt ustawy przewiduje m.in. utworzenie Krajowego ośrodka bilansowania i zarządzania emisjami. Jego zadania ma wypełniać Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie.
Ośrodek będzie prowadził krajową bazę danych na temat emisji gazów cieplarnianych i innych substancji oraz krajowy rejestr jednostek Kioto. Do jego zadań będzie należeć także m.in.: opracowywanie wskaźników emisji i przygotowywanie raportów i prognoz dotyczących wielkości emisji gazów i innych substancji.
W ramach systemu zbierane będą również informacje o działalności przemysłowej, transportowej, rolniczej, usługowej oraz odpowiadających im wielkościach emisji gazów cieplarnianych wynikających z tej działalności.
Nowe prawo przewiduje też powstanie Krajowego systemu bilansowania i prognozowania emisji. Będzie to system zbierania, przetwarzania, raportowania i prognozowania informacji o emisjach i wielkościach gazów cieplarnianych. Obejmie także m.in. obrót tzw. jednostkami Kioto.
Informacje zebrane w krajowej bazie będą podstawą do opracowania: krajowego raportu o wielkościach emisji gazów cieplarnianych oraz innych zestawień i dokumentów.
W sytuacji przekroczenia krajowego pułapu emisji CO2 minister środowiska będzie miał obowiązek opracowania projektu krajowego programu redukcji emisji, natomiast rząd będzie musiał przyjąć sektorowe programy redukcji emisji.
W projekcie ustawy określono zasady obrotu i zarządzania jednostkami z Kioto, w tym także zawierania umów, których przedmiotem jest obrót jednostkami przyznanej emisji. Zawarcie takiej umowy (kupna lub sprzedaży) przez ministra środowiska musi być poprzedzone uzyskaniem zgody rządu.
Projekt ustawy przewiduje, że środki finansowe pochodzące ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji będą gromadzone na wyodrębnionym rachunku klimatycznym w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zgodnie z Protkołem z Kioto handel emisjami ma umożliwić sprzedaż i zakup pozwoleń na emisję pomiędzy krajami. Każdy kraj otrzymuje określoną liczbę jednostek dopuszczalnej emisji wyrażoną w tonach CO2. Jednostki są przedmiotem handlu na zasadach wolnego rynku.pap, keb