Poziom zadowolenia ze współpracy z bankami jest mierzony w skali 1-5 (5 oznacza - bardzo zadowolony).
Przedsiębiorcy sektora MSP najwyżej oceniają jakość doradztwa kredytowego, przejrzystość i przewidywalność polityki kredytowej banków wobec firm.
Najczęstszą formą pomocy, z jakiej korzystają badane firmy, jest kredyt na rachunku bieżącym. Korzysta z niego 47,8 proc. firm mikro i małych oraz 52,4 proc. średnich.
Firmy, które zadeklarowały, że nie biorą kredytów, zapytano o przyczyny. W roku bieżącym 74,2 proc. wskazało na "brak takiej potrzeby".
Okazuje się, że pomimo spowolnienia gospodarczego i dekoniunktury wśród przedsiębiorców prowadzących małe firmy przeważają nastroje neutralne i umiarkowanie optymistyczne. Blisko połowa z nich deklaruje inwestycje w rozwój - około 30 proc. nie ma takich planów. Ponad 60 proc. zakłada "stabilność zatrudnienia", a spośród pozostałych większość deklaruje raczej jego wzrost, niż spadek.
Umiarkowany optymizm zachowują także firmy średnie. Dwie trzecie z nich zakłada, że w roku bieżącym uda się utrzymać zyski na poziomie roku ubiegłego. Znacznie bardziej niż kryzysu firmy obawiają się wzrostu konkurencji, wzrostu kosztów pracy i spadku popytu.
Badanie przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego br. W badaniu wzięło udział 600 firm mikro i małych oraz 600 średnich.ab, pap