Papandreou jest premierem Grecji od 6 października br. Dowgielewicz podkreślił, że Tusk, który przebywa w Grecji z jednodniową wizytą, jest pierwszym szefem rządu, który gości u nowego premiera Grecji.
"Spotkanie dotyczyło w dużej mierze kwestii gospodarczych, sytuacji ekonomicznej w Europie. Premier Tusk mówił o tym, jak radzi sobie polska gospodarka w trakcie kryzysu. Obaj szefowie rządów rozmawiali o wspólnej odpowiedzi Unii Europejskiej na kryzys, szczególnie w krajach naszego regionu" - powiedział PAP Dowgielewicz.
Minister poinformował, że rozmowa dotyczyła polsko-greckiej współpracy gospodarczej. "Polski program prywatyzacji wzbudza duże zainteresowanie Greków" - podkreślił.
Tusk i Papandreou rozmawiali też o polityce rozszerzenia UE. "Premier Tusk mówił o naszym poparciu dla akcesji Turcji i o nadziei na europejską perspektywę dla Ukrainy. Obaj premierzy rozmawiali też o wspólnym wsparciu Polski i Grecji dla rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich" - poinformował Dowgielewicz.
Tusk i Papandreou - relacjonował szef UKIE - zgodzili się też, że UE potrzebuje wspólnych mechanizmów reagowania w sytuacjach kryzysowych. Obaj szefowie rządów omawiali też kwestie klimatyczne. Dowgielewicz podkreślił, że sytuacja Polski i Grecji jest do pewnego stopnia podobna, bo Grecja jest również uzależniona od węgla. "Jest tu pewne pole do współpracy w tych sprawach" - podkreślił.
Unia Europejska przygotowuje się także do grudniowej konferencji klimatycznej COP15 w Kopenhadze. Wypracowanie wspólnego stanowiska Unii wymaga omówienia takich kwestii jak: wkład UE do globalnego systemu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, unijnego podziału zobowiązań dotyczących ochrony środowiska, warunków wprowadzeniach 30-procentowego celu redukcyjnego oraz kryteriów określania obowiązków poszczególnych państw w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
pap, keb