W ostatnich 18 miesiącach liczba polskich dzieci uprawnionych do otrzymywania zasiłku wzrosła o ok. 20 proc. z 31,4 tys. - informuje w poniedziałek agencja Press Association.
Drugą najliczniejszą grupę obok Polaków stanowią Słowacy, którzy otrzymują ponad 2570 zasiłków na dzieci mieszkające na Słowacji. Trzecie miejsce zajmują dzieci francuskie - ponad 2340. Ogółem zasiłek przyznano ponad 50,5 tys. dzieci, które mieszkają w swoich krajach, a których rodzice są imigrantami lub czasowo pracują w W. Brytanii.
Dane te ujawnił w Izbie Gmin minister stanu w resorcie finansów Stephen Timms w odpowiedzi na interpelację laburzystowskiego posła Johna Manna; Timms nie podał jednak ogólnej wysokości świadczeń.
Złoty interes
Brytyjski zasiłek na dziecko wynosi 20 funtów tygodniowo za pierwsze dziecko i 13,2 funta za następne. Wysokość nie jest uzależniona od poziomu przychodów. Zasiłek zwykle wypłacany jest matce. Nie oznacza to jednak, że każde z ponad 50,5 tys. dzieci imigrantów, które pozostały w domu, otrzymuje zasiłek w pełnej wysokości.
Nieprzychylne imigrantom tytuły prasowe, np. "Daily Mail", oceniają, że łączny rachunek dla brytyjskiego podatnika za zasiłki na dzieci imigrantów, pozostawione przez nich w kraju, wynosi 33 mln funtów rocznie, z czego tylko na dzieci w Polsce - 24 mln funtów.
Przepisy unijne przewidują, że imigranci płacący podatki są uprawnieni do ubiegania się o zasiłki i inne świadczenia, łącznie z zasiłkiem na dzieci, z chwilą rozpoczęcia pracy, nawet jeśli ich rodziny pozostały w kraju pochodzenia.
Zastrzegający anonimowość przedstawiciel ministerstwa finansów cytowany przez "Daily Mail" powiedział, że świadczenia dla dzieci imigrantów są drobnym ułamkiem w ogólnym rozliczeniu zasiłków dla dzieci, które pobiera 7,5 mln świadczeniobiorców.
"Celem (unijnych) zasad przyznawania zasiłków na dzieci i innych świadczeń jest zagwarantowanie prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników w ramach wspólnego rynku" - zaznaczył rzecznik.
pap, keb