Uroczystość odbyła się w miejscowości Skoworodino w obwodzie amurskim, gdzie Putin zatrzymał się w ramach swojej podróży po rosyjskim Dalekim Wschodzie. Szef rządu Rosji odbywa ją za kierownicą żółtej Łady Kaliny Sport, udostępnionej mu przez zakłady w AwtoWAZ w Togliatti. Rosyjski premier oświadczył, że projekt ten ma wielkie znaczenie dla kraju, gdyż pozwoli mu zdywersyfikować eksport tego strategicznego surowca, a także umocnić współpracę energetyczną z Chinami. Putin przypomniał, że "chińscy partnerzy biorą udział w wydobyciu ropy na terytorium Rosji, a rosyjskie koncerny mają udziały w rafineriach i sieciach dystrybucyjnych w Chinach".
Rurociąg ze Skoworodina do granicy z ChRL jest odgałęzieniem budowanej magistrali Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny, która ma umożliwić Rosji wyjście na rynki USA oraz krajów Azji i regionu Pacyfiku. Rosyjski odcinek rury liczy 72 km, a chiński - 930 km. Jest ona układana w ramach zawartego w lutym 2009 roku kontraktu między Rosnieftem i Transnieftem a chińskim CNPC. Na mocy tego porozumienia strona chińska przyznała dwóm rosyjskim koncernom kredyt w wysokości 25 mld dolarów. Strona rosyjska ze swej strony zobowiązała się do dostarczania Chinom przez 20 lat - od 2011 do 2030 roku - 15 mln ton surowca rocznie.
Władimir Putin wyraził przekonanie, że jeszcze w tym roku rosyjska ropa popłynie rurociągiem do Chin. Wicepremier Sieczin, który w rządzie Rosji odpowiada za sferę energetyczną, przekazał, że wykonanie ostatniego spawu na chińskim odcinku rury planowane jest na koniec września. Szef rosyjskiego rządu podkreślił, że dotychczas głównym odbiorcą ropy z Rosji była Europa - teraz dzięki nowemu rurociągowi 30 mln ton surowca rocznie, a w przyszłości 50 mln ton, popłynie do krajów Azji i regionu Pacyfiku. Pierwsza nitka tej magistrali jest już napełniana ropą. Druga zostanie oddana do użytku w 2014 roku.
Nowy rurociąg łączy pola naftowe Syberii Zachodniej i Wschodniej z portami Kraju Primorskiego. Liczy 4 188 km. Jego budowa ruszyła w kwietniu 2006 roku. Docelowa przepustowość rurociągu ma wynieść 80 mln ton rocznie.
PAP, arb