Schmid poinformowała, że program inwestycyjny grupy przewiduje projekty dotyczące budowy bloków energetycznych opartych na węglu, gazie oraz odnawialnych źródłach energii. W należącym do grupy Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała powstaje blok ciepłowniczy. Planowany termin oddania go do eksploatacji to połowa 2013 roku. - Ruszyły prace związane z realizacją budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli o mocy 400 MW. W październiku wpłynęły wnioski w postępowaniach na inżyniera kontraktu i generalnego wykonawcę bloku. Otrzymaliśmy także zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację, polegającą na utworzeniu przez Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wspólnego przedsiębiorcy w formie spółki celowej pod nazwą Elektrociepłownia Stalowa Wola. Zakończenie projektu planowane jest na drugą połowę 2014 roku - wyjaśniła.
W należącej do grupy Elektrowni Jaworzno III ma powstać blok węglowy o mocy 800-910 MW. Wnioski o dopuszczenie do udziału w projekcie złożyło dziewięć firm. Wybór wykonawcy zaplanowany jest na drugi kwartał 2011 roku, a planowany termin oddania do eksploatacji to 2016 rok. - Grupa rozpoczęła także budowę mocy w energetyce wiatrowej. W lipcu opublikowano zamówienie na dostawę, montaż, uruchomienie, serwis oraz finansowanie Farmy Wiatrowej Wicko. Do 2020 roku planujemy uruchomić farmy wiatrowe o łącznej mocy 440 MW - dodała.
Pytana, czy grupa planuje zaangażować się w projekty atomowe, Schmid powiedziała, że Tauron chce współpracować "z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się tą tematyką oraz zainteresowanymi, jak i doświadczonymi już w tym zakresie firmami". - To dla nas szansa na dywersyfikację energetyczną oraz zwiększenie potencjału. Musimy jednak pamiętać, że do pierwszych decyzji w tej sprawie jeszcze długa droga. Dopiero zaczęliśmy - zgodnie ze strategią korporacyjną - budować nasze kompetencje w tym zakresie. Tauron zaangażował się w kształcenie pracowników na temat energetyki jądrowej oraz strategicznych technologii energetycznych".
Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób. Spółka zadebiutowała na warszawskiej GPW pod koniec czerwca br.
pap, ps