Z badania wynika, że w przeszłości do pracy za granicę szczególnie często wyjeżdżały osoby z wyższym wykształceniem, obecnie migracja zarobkowa nie jest dla nich już tak atrakcyjna jak kiedyś. 14 proc. osób pracujących za granicą w ciągu ostatnich 10 lat legitymuje się wyższym wykształceniem, średnim - 13 proc., zasadniczym zawodowym - 14 proc. Niezmiennie - najrzadziej na pracę za granicą - decydują się osoby mające wykształcenie podstawowe (4 proc.). - Wydaje się, że generalnie Polacy oswoili się z wyjazdami - podjęcie pracy za granicą wydaje im się łatwiejsze i bardziej dostępne niż dawniej. Nadal jednak progiem ułatwiającym decyzję o wyjeździe jest legitymowanie się wykształceniem przynajmniej zasadniczym zawodowym - ocenia CBOS.
Do grup, w których odsetek osób pracujących w ostatnich latach za granicą jest najwyższy, należą bezrobotni (19 proc.). Doświadczenia związane z migracją zarobkową najczęściej mają osoby o stosunkowo najniższych dochodach per capita w rodzinie - do 500 zł miesięcznie (w ostatnich dziesięciu latach pracowało za granicą lub pracuje tam obecnie 18 proc. z nich). Z drugiej strony za granicą pracowało relatywnie dużo osób najlepiej sytuowanych, o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (14 proc.).
Zainteresowanie podjęciem w przyszłości pracy zarobkowej za granicą deklaruje 16 proc. dorosłych Polaków. Wyjechać do pracy za granicę chcieliby przede wszystkim ludzie młodzi - od 18. do 24. roku życia: jedna piąta (20 proc.) zamierza w przyszłości starać się o zatrudnienie poza Polską lub już podejmuje takie starania, a dalsze 18 proc. przyjęłoby lub rozważyłoby ofertę pracy za granicą, gdyby ją otrzymało. Duże zainteresowanie podjęciem pracy za granicą wyrażają uczniowie i studenci. Co piąty uczący się lub studiujący planuje w przyszłości podjęcie pracy poza Polską lub już się o to stara, a 13 proc. przyjęłoby ofertę pracy za granicą, choć nie zamierza o to zabiegać. Wśród osób aktywnych zawodowo najbardziej zainteresowani pracą za granicą są robotnicy wykwalifikowani (16 proc. z nich zamierza ubiegać się o podjęcie takiej pracy lub już się o to stara, a 10 proc. przyjęłoby ofertę zatrudnienia poza krajem) oraz robotnicy niewykwalifikowani (odpowiednio: 10 proc. i 16 proc.).
PAP, arbSzukasz prezentu na święta? Zobacz jakie prezentowe hity roku wybrał "Wprost"!