Solange Olszewska, członek zarządu AHK stwierdziła, że należy spodziewać się zwiększenia liczby inwestycji niemieckich w Polsce i polskich w Niemczech po uruchomieniu w listopadzie 2011 r. autostrady A2 łączącej Niemcy z Poznaniem. - Zadaniem Izby jest pomaganie tym, którzy są zainteresowani rynkiem niemieckim. Będzie ich coraz więcej i będzie im o wiele łatwiej po otwarciu autostrady. Drogi transportu bardzo się skrócą, kontakt z Berlinem przede wszystkim - będzie szybszy i łatwiejszy. Spodziewamy się dużego ożywienia stosunków gospodarczych - stwierdziła.
Według przedstawicieli AHK, Polska coraz częściej musi konkurować o niemieckich inwestorów z krajami azjatyckimi, w tym z Chinami. Dlatego potrzebne są działania skierowane na promocję Polski jako dobrego miejsca do inwestowania. AHK zwraca też uwagę na coraz większe zainteresowanie obecnością w Polsce małych i średnich firm z Niemiec. Spółki takie mogą liczyć w Wielkopolsce na duży rynek potencjalnych pracowników, którzy znają niemiecki.
W regionie Wielkopolski działalność prowadzi ponad 600 firm z niemieckim kapitałem. W Poznaniu do 2009 r. firmy z kapitałem niemieckim zainwestowały ponad 2 mld dol., co stanowi ponad jedną trzecią wszystkich inwestycji w regionie. Przedstawicielstwo Regionalne Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu działa od 2007 r. Liczy 112 firm członkowskich, z czego 101 ma siedzibę w Wielkopolsce, a 64 proc. to firmy z kapitałem niemieckim. AHK w całym kraju ma ok. 1 tys. członków.
Budowany właśnie odcinek autostrady A2 Nowy Tomyśl - Świecko o długości 106 km zostanie oddany do użytku pod koniec listopada.pap, ps