- Nie ma odwrotu od pracy kobiet - mówiła Fedak podkreślając, że wskaźniki dotyczące aktywności Polek na rynku pracy, choć poprawiają się co roku, wciąż są niższe niż średnia europejska.
Fedak poinformowała, że podczas Kongresu odbędzie się okrągły stół, za którym zasiądą ministrowie ds. równości płci lub zatrudnienia ze wszystkich krajów UE oraz wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Jak dodała Fedak, Polska przedstawi swoje osiągnięcia w dziedzinie polityki równościowej: chwalić się będzie m.in. ustawą żłobkową i programem "Maluch" wspierającym gminy w tworzeniu placówek dla małych dzieci, wydłużeniem urlopów macierzyńskich i urlopami ojcowskimi. - Bo ważne jest, żeby obowiązkami domowymi sprawiedliwie się w rodzinie dzielić - przekonywała minister pracy.
Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą, zrzeszającą kobiety z różnych środowisk: organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców. W marcu zeszłego roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Kongres Kobiet; powołano Gabinet Cieni Kongresu Kobiet, który komentuje bieżące wydarzenia polityczne.
Pierwszy Kongres odbył się w czerwcu 2009 r., spotkało się na nim mniej niż 4 tys. kobiet z różnych środowisk. II Kongres odbył się w czerwcu 2010 r. w przededniu wyborów prezydenckich, pod hasłem "Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!". Z inicjatywy Kongresu powstał obywatelski projekt ustawy zwiększającej liczbę kobiet na listach wyborczych; ustawa gwarantująca kobietom 35 proc. miejsc na listach weszła w życie w tym roku i obowiązywać będzie w najbliższych wyborach do parlamentu.
zew, PAP