- To jeszcze ciągle są punkty; to jeszcze nie jest cała taka inteligentna sieć. Jeszcze parę lat zabierze nam i będzie to - jestem przekonany nasz zbiorowy wysiłek - żeby wszędzie w Polsce pacjenci, czy to są dzieci czy ludzie starsi, trafiali do takich miejsc, gdzie oprócz serdecznej opieki i kompetencji lekarzy będzie można liczyć także na najnowocześniejsze metody technologii i komfort - powiedział szef rządu. - Dziś już możemy odważnie powiedzieć: zaczęło się. To naprawdę zaczyna wyglądać coraz lepiej w wielu miejscach w Polsce - podkreślił Tusk. Minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła, że Centrum jest "symbolem standardu polskiej ochrony zdrowia na tle Europy i jest to dobre miejsce pracy dla dobrych lekarzy". Dodała, że polskiej ochrony zdrowia nie ma powodu się wstydzić. - Lądowisko dla helikopterów na dachu Centrum jest jednym z 80 w kraju; mamy ponad 60 szpitalnych oddziałów ratunkowych, w ciągu tych czterech lata wyremontowanych i mamy najbardziej nowoczesną flotę śmigłowców ratowniczych - wyliczyła.
Godzinę przed rozpoczęciem uroczystości, przed wejściem do szpitala konferencję prasową zorganizowało PiS, w tym startujący w tegorocznych wyborach parlamentarnych b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga oraz były minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński. Przypominali, że to właśnie za rządów PiS i prezydentury Lecha Kaczyńskiego zapadła decyzja o budowie Centrum i przyznano pierwsze środki na ten cel. Jak powiedziała Fotyga, prezydent Kaczyński patronował tej inwestycji osobiście. - Polecał on wszystkim swoim współpracownikom, którzy wówczas pełnili ważne funkcje, ja też do nich należałam, wspieranie tej inwestycji - powiedziała Fotyga dodając, że także profesor Zbigniew Religa, jako ówczesny minister zdrowia, wniósł "nieoceniony wkład" w budowę Centrum.
Centrum Medycyny Inwazyjnej należącego do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się w sześciokondygnacyjnym budynku. Jednocześnie będzie mogło przyjąć 311 pacjentów, w salach jedno- lub dwuosobowych. Do nowego obiektu zostanie przeniesionych m.in. kilkanaście klinik chirurgicznych oraz zespół przychodni przyszpitalnych, Bank Krwi i Centrum Urazowe. W szpitalu powstał blok operacyjny z 15 salami.
Centrum Medycyny Inwazyjnej to pierwszy nowy szpital publiczny w Trójmieście od 20 lat. Budowa trwała ponad trzy lata, wraz z wyposażeniem pochłonęła prawie 400 mln zł, pieniądze pochodziły z budżetu państwa.
pap, ps