Papandreu: dla Grecji zaczęła się nowa era
Posiadacze greckich obligacji stracą połowęPaństwa Unii chcą rekapitalizacji banków
"Unijne banki potrzebują 106 miliardów euro"
Zdaniem Barroso jest to dowodem przywiązania KE do metody wspólnotowej a nie międzyrządowej, gdzie decyzje zapadają w wyniku targów między głównymi stolicami UE. Metody wspólnotowej broni m.in. Polska opowiadająca się za tym, by w dalszej integracji strefy euro centralną rolę odgrywała właśnie KE. Reprezentuje ona bowiem całą wspólnotę, a nie tylko 17 krajów strefy euro.
- Potwierdzamy, że chcemy zarządzania euro metodą wspólnotową, w łonie instytucji europejskich. To ma znaczenie ze względu na istotę sprawy, ale także w wymiarze symbolicznym. Symbole są ważne - mówił szef KE.
Decyzja stanowi odpowiedź na apele - formułowane przez różnych federalistów i m.in. ustępującego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude'a Tricheta - o powołanie unijnego ministra finansów jako strażnika euro. Barroso nie poszedł tak daleko i nie sprecyzował, jak bardzo zwiększą się kompetencje Rehna np. w zakresie dyscypliny finansów publicznych krajów euro. Ale decyzja szefa KE ma mocną wymowę polityczną i może być traktowana jako sprzeciw wobec marginalizowania KE na skutek powtarzających się niemiecko-francuskich inicjatyw w odpowiedzi na kryzys.
- Ta decyzja ma pokazać, że w dyskusji z krajami członkowskimi to KE odpowiada za zarządzanie gospodarcze strefy euro - powiedział rzecznik KE Olivier Bailly. Dodał, że 23 listopada KE ogłosi pakiet propozycji w sprawie zewnętrznej reprezentacji strefy euro, w sprawie euroobligacji oraz dalsze propozycje w sprawie nadzoru budżetowego. Bailly poinformował, że ponieważ Rehnowi dojdą teraz nowe obowiązki, to odda on komisarzowi ds. podatków, audytu i unii celnej Algirdasowi Szemecie kompetencje nadzoru nad unijnym urzędem statystycznym Eurostat.
zew, PAP