Ujawniony projekt dokumentu pod tytułem "W kierunku silniejszej unii gospodarczej" mówi o "otwarciu w długoterminowej perspektywie możliwości rozwoju w kierunku wspólnej emisji" papierów dłużnych, kiedy już zdecydowanie wzmocniona zostanie dyscyplina finansów publicznych państw strefy euro i z zachowaniem "surowych reguł". Chodzi o raport, który Van Rompuy wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso mają przedstawić przywódcom państw unijnych na szczycie 8-9 grudnia. Chodzi w nim o ewentualne zmiany w traktacie UE, tak, aby wzmocnić zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę finansów publicznych państw strefy euro. Do przygotowania raportu zobowiązali Van Rompuya przywódcy na poprzednim szczycie UE w październiku. Nalegały na to zwłaszcza Niemcy.
- Przemiana strefy euro w kierunku prawdziwej unii gospodarczej wymaga dodatkowych działań w zakresie integracji, w kierunku "nowego układu fiskalnego" (new fiscal compact) - głosi raport. - Aby przywrócić zaufanie rynków do strefy euro oraz zapewnić polityczną stabilność mechanizmów solidarności, kluczowe jest zwiększenie wiarygodności naszych zasad budżetowych (deficytu i długu) - napisano.
W raporcie datowanym na 6 grudnia Van Rompuy stwierdza, że zaostrzenie nadzoru fiskalnego nad strefą euro można osiągnąć poprzez niewielkie i szybkie zmiany traktatu UE, a dokładnie zmianę protokołu 12. Traktatu z Lizbony. To, jak przekonuje raport, można osiągnąć uproszczoną procedurą ratyfikacji, czyli przez parlamenty narodowe w większości państw UE, a nie na drodze referendów. Taka procedura wymaga też jedynie konsultacji, a nie zgody KE i Parlamentu Europejskiego. W raporcie nie wyklucza się, że zmiany wymagałyby też rozporządzenia dotyczące Paktu Stabilności i Wzrostu, które ustalają zasady utrzymywania długu poniżej 60 proc. w relacji do PKB, a deficytu poniżej 3 proc. PKB. Raport mówi też o wpisaniu do konstytucji narodowych tzw. złotej zasady dotyczącej utrzymywania zrównoważonego budżetu w perspektywie średniookresowej.
Celem jest osiągnięcie "nowego układu fiskalnego", tak, aby kraje euro były silnie związane zasadami deficytu budżetowego i długu, co - jak interpretuje Reuters - będzie pierwszym krokiem w kierunku umożliwienia Europejskiemu Bankowi Centralnemu prowadzenia bardziej zdecydowanych akcji skupowania obligacji zagrożonych państw strefy euro.
eb, pap
eb, pap