Marek S. został zatrzymany przez ABW na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej 7 grudnia. Pełnił wtedy stanowisko członka zarządu PKN Orlen ds. petrochemii. Wraz z nim zatrzymano dwóch podległych mu dyrektorów płockiego koncernu oraz biznesmena spod Płocka Pawła M. Obaj dyrektorzy płockiego koncernu usłyszeli zarzuty nadużycia zaufania w spółce. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni - zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju.
8 grudnia prokuratorskie zarzuty korupcji w sektorze gospodarczym usłyszał Marek S. i biznesmen Paweł M. W przypadku Marka S. chodzi o spowodowanie znacznych skutków majątkowych, a w przypadku Pawła M. o wręczenie korzyści majątkowej znacznej wartości. W sprawie Marka S. i Pawła M. 9 grudnia sąd na wniosek prokuratury zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące.
Po informacji o zarzutach wobec Marka S. rada nadzorcza PKN Orlen odwołała go z zarządu spółki. Jednocześnie rada podjęła uchwałę o czasowym delegowaniu ze swojego grona do zarządu płockiego koncernu Piotra Wielowieyskiego. Wielowieyski będzie wykonywał czynności członka zarządu PKN Orlen ds. petrochemii do czasu obsadzenia tego stanowiska przez kandydata wybranego w konkursie, co nastąpić ma w ciągu trzech miesięcy, maksymalnie do 9 marca 2012 r.
Ostatnio zarząd PKN Orlen na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa zwołał na 12 stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) płockiego koncernu – Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem PKN Orlen. Jedynym punktem w porządku obrad NWZ będzie podjęcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej PKN Orlen. Poza Wielowieyskim, delegowanym do zarządu PKN Orlen, w radzie nadzorczej spółki zasiadają: przewodniczący - Maciej Mataczyński, Grzegorz Borowiec, Leszek Pawłowicz, Angelina Sarota, Marek Karabuła, Krzysztof Kołach, Janusz Zieliński i Artur Gabor.
zew, PAP