Zdaniem Xionga utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu jest możliwe przez cały rok - zaznaczył on jednak również, że pojawiło się wiele niepokojących problemów. Wśród nich najpoważniejsze to: wzrost cen surowców dla przemysłu spożywczego, rosnące uzależnienie od importu żywności, wzrost i niestabilność cen wieprzowiny na rynkach światowych. Są to nowe wyzwania stojące przed rządową komisją, opracowującą plan bezpiecznego zaopatrzenia kraju w żywność.
Szef biura doradców przy Radzie Państwa, Yao Jingyuan przyznał, że w pierwszym kwartale 2012 roku tempo wzrostu przemysłu chińskiego znacznie spadło – z 14,4 proc. w 2011 do 11,6 proc. W porównaniu z tym 26-proc. wzrost w przemyśle spożywczym jest oznaką rozwoju wewnętrznego rynku konsumpcji i pozytywnym bodźcem do dalszego inwestowania w tej dziedzinie.
Chiny są największym producentem i konsumentem żywności na świecie. Rynek konsumpcji żywności w Chinach szacowano w 2011 r. na 963 mld dolarów, czyli o 55 mld dolarów więcej niż wartość tego rynku u dotychczasowego lidera, USA.PAP, arb