Wynegocjowany w 1995 r. układ zbiorowy pracy gwarantował pracownikom m.in. dłuższe od standardowych okresy wypowiedzenia umów o pracę, odprawy emerytalne, premię z zysku oraz dopłaty do godzin nadliczbowych i do zwolnień lekarskich. - Uważamy, że zwolnienia w hucie i ich powody były pretekstem do wypowiedzenia układu zbiorowego – oceniła Nowicka.
W połowie maja zarząd huty CMC Zawiercie ogłosił, że w czerwcu i lipcu zamierza zwolnić 330 pracowników. Cięcia uzasadniał m.in. wzrostem cen gazu i energii, pesymistycznymi prognozami rozwoju gospodarki i ryzykiem recesji w krajach strefy euro. Tłumaczył, że te czynniki decydują o znacznym pogorszeniu sytuacji na rynku stali. Zwalnianym pracownikom zarząd oferował ustawowe odprawy i umorzenie pożyczek z funduszu socjalnego. Związkowcy od początku sprzeciwiali się skali zwolnień, zapowiadali walkę o ograniczenie liczby wypowiedzeń i zwiększenie osłon socjalnych.
Zarząd huty nie skomentował informacji związkowców, podobnie jak nie komentował wcześniejszych doniesień dotyczących planów redukcji zatrudnienia w spółce. CMC Zawiercie zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. Produkuje stal, głównie dla budownictwa.
zew, PAP