Samaras przyznał, że Grecja ma trudności w negocjacjach z misją trojki, czyli ekspertami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW, którzy oceniają wdrażanie programu reform w Grecji. Od opinii trojki zależy, czy Ateny otrzymają kolejna ratę kredytu w wysokości 31 mld euro. - Trojka żąda dalszych cięć emerytur i płac. To bardzo trudne, bo już krwawimy. Jesteśmy na granicy tego, czego możemy wymagać od naszego społeczeństwa. Ludzie dotarli do punktu, w którym mówią: jesteśmy gotowi ponieść ofiary, ale chcemy wreszcie ujrzeć światełko w tunelu. W przeciwnym razie wszystko będzie na próżno - powiedział Samaras. Jego zdaniem kluczem do rozwiązania problemów Grecji jest wzrost gospodarczy. Premier powiedział, że od początku kryzysu PKB tego państwa spadł o 20 procent, a wraz z kontynuacją programu konsolidacji finansów straci jeszcze 6 proc. przez następne dwa lata.
Samaras ostrzegł też, że z problemów gospodarczych wypływa zagrożenie dla demokracji. - Nie mogę i nie chcę zaprzeczać, że grecka demokracja stoi przed być może największym wyzwaniem. Chodzi o socjalną spójność naszego społeczeństwa. Jest ona zagrożona wskutek rosnącego bezrobocia, tak jak miało to miejsce w końcowych latach Republiki Weimarskiej w Niemczech. Społeczeństwu zagrażają populiści ze skrajnej lewicy i coś, czego w naszym kraju jeszcze nie było: wzrost znaczenia skrajnie prawicowej, można nawet powiedzieć faszystowskiej partii neonazistowskiej - ostrzegł Samaras. Dodał, że według sondaży partia faszystowska jest obecnie trzecią siłą polityczną w kraju.
Szef greckiego rządu wykluczył jednocześnie opuszczenie przez Grecję strefy euro. - To byłaby katastrofa. Majątek naszego kraju i jego obywateli z dnia na dzień znacznie straciłby na wartości, a nasze długi by eksplodowały. Byłby to o wiele większy cios, niż koszty reform - ocenił. - Ludzie wiedzą, że ten rząd jest ostatnią szansą Grecji. Musi nam się udać. Jeśli nie, to nastąpi chaos - dodał.
PAP, arb