– Porozumienie jest trudnym kompromisem, ale oddala widmo blokady transportu międzynarodowego między Polską a Rosją po 15 kwietnia 2016 roku - powiedział minister Andrzej Adamczyk. W porozumieniu ustalono wielkość kontyngentu zezwoleń do końca grudnia 2016 r. Polska otrzyma 170 tys. zezwoleń, w tym 30 tys. zezwoleń Rosja - kraje trzecie. Rosja także otrzyma 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy tranzytowe. Wymiana zezwoleń nastąpi po opublikowaniu przez Rosję zmienionego rozporządzenia w sprawie kontroli transportu.
Dotychczas niewykorzystane zezwolenia, które przydzielono na mocy tymczasowego porozumienia zawartego w lutym 2016 r., także zachowują swoją ważność. W sumie Polska otrzyma na ten rok 190 tys. zezwoleń, w tym 40 tys. na przewozy do krajów trzecich.
– Strona rosyjska zobowiązała się do zmiany rozporządzeń, które eliminowały polskich przewoźników z rynku rosyjskiego. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że warunki prowadzenia działalności transportowej przez polskie firmy na terenie Rosji nie pogorszą się – powiedział wiceminister Jerzy Szmit, także cytowany w komunikacie. Na mocy podpisanego dziś porozumienia powołana zostanie też polsko - rosyjska grupa interwencyjna, której zadaniem będzie rozwiązywanie konkretnych problemów przewoźników np. z policją czy służbami kontroli transportu. W jej skład wejdą przedstawiciele administracji rządowych oraz przewoźników z obu krajów.
Negocjacje MIB z Ministerstwem Transportu Federacji Rosyjskiej w sprawie zasad wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych, a także struktury i wielkości kontyngentu dwustronnych zezwoleń zostały wznowione w ubiegłym roku. Ważność dotychczasowych zezwoleń wygasła 31 stycznia 2016 r. Na ich podstawie, zgodnie z polsko-rosyjskim porozumieniem, pojazdy z obu państw mogły powrócić do kraju rejestracji do 15 lutego 2016 r. 19 lutego br. zawarto porozumienie tymczasowe na okres przejściowy do 15 kwietnia.
(ISBnews)