Pozytywnie ocenił kierunek, jaki wyznacza plan Hausnera. "Plan rządowy uzdrowienia finansów publicznych idzie w niezbędnym kierunku, wszystko, co tam jest z zasadniczych rzeczy, jest potrzebne. Oczywiście konieczne są dokładne obliczenia, żeby wiedzieć, czy on wystarczy, jeśli będzie wprowadzony w pełni w życie. W interesie polskiego społeczeństwa jest, by ten plan umacniać, a nie osłabiać" - powiedział.
Balcerowicz opowiedział się za ujednoliceniem stawki podatku VAT, nie określił jednak, jaka kwota byłaby optymalna. "Niezmiernie ważne jest z punktu widzenia ściągalności podatków i unikania nadużyć, ujednolicenie stawki VAT. Większość problemów bierze się stąd, że ma on dużo stawek, (...) co umożliwia manipulację i utrudnia pracę aparatu skarbowego" - powiedział prezes NBP. "Proste, jasne podatki (...) są dla ludzi i gospodarki pozytywne - to, co do zasady. Co do liczb, trzeba obliczyć" - dodał.
Balcerowicz skrytykował jednocześnie pomysł Andrzeja Leppera wykreślenia z konstytucji zapisu o 60-proc. granicy długu publicznego w stosunku do PKB.
"Ograniczenie na zadłużanie się państwa wprowadza się po to, by nie dopuszczać do narastania niebezpiecznych sytuacji dla finansów państwa i dla całego społeczeństwa. Te pułapy są po to, by ich nie przekraczać" - powiedział.
em, pap