Regulamin żywcem przekopiowany z Facebooka, brak zabezpieczenia bazy danych użytkowników i ogólna amatorszczyzna techniczna, zalew fałszywych kont, a nawet treści pedofilskie. Początek portalu Albicla to pasmo katastrof, które w każdym przypadku zatopiłyby podobny projekt na dobre.
Tomasz Sakiewicz, który swoim nazwiskiem firmuje tę klapę, jest jednak zadowolony z napływu użytkowników. Ktoś chyba powinien mu pokazać, ilu z nich ma w awatarze Jana Pawła II, George'a Floyda czy Lecha Kaczyńskiego. „Połowa użytkowników to papieże” - głosi jedno z częściej powtarzanych haseł, podsumowujących obecny stan Albicli. To przeświadczenie znajduje również odbicie w memach, kpiących z fałszywych kont.
Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” powstanie alternatywy dla najpopularniejszych mediów społecznościowych ogłosił 17 stycznia. Serwis tworzony przez Kluby Gazety Polskiej reklamował na Twitterze, pisząc: „Nasza odpowiedź na cenzurę w sieci! Powstaje nowy polski serwis społecznościowy!”.
Oprócz memów, skrajnie nieprofesjonalne działanie serwisu Albicla podsumowuje też wyjątkowo popularny wpis na Reddicie. Jego autor oprócz skrytykowania spraw technicznych i prawnych, zwraca też uwagę na kwestię finansowania projektu.
Nowe portale odpowiedzią na blokowanie Donalda Trumpa
Polskie odpowiedniki Facebooka to oczywiście odpowiedź na ostatnie wydarzenia w USA. Tamtejsze media społecznościowe z Facebookiem na czele poblokowały konta prezydenta Donalda Trumpa, kiedy mimo sądowych wyroków nadal publicznie podważał legalność zwycięstwa Joe Bidena i mówił o fałszerstwach. W wyniku podsycanego taką narracją szturmu na Kapitol, śmierć poniosło 5 uczestników zamieszek.
twitterCzytaj też:
„Jakiś łobuz podszywa się pode mnie”. Krystyna Pawłowicz alarmuje, że ktoś już założył „jej” konto na Albicli
Memy z portalu Albicla