Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw
Komendant CBZC będzie powoływany spośród oficerów Policji przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na wniosek komendanta głównego Policji.
1800 „cyberpolicjantów”
W związku z powołaniem nowej służby Policja przewiduje zatrudnienie dodatkowych 1800 funkcjonariuszy. Podczas naboru pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tego obszaru. Policjanci pracujący w nowej formacji będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości do 70 do 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.
Do zadań Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie należało m.in.: walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w sieci, zwalczanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości w sieci oraz walka z oszustwami w sieci.
Czytaj też:
Policja rozbiła grupę prowadzącą popularny portal erotyczny
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.