Poseł Maciej Kierwiński skierował interpelację poselską z pytaniem o planowane zmiany w rozporządzeniu dotyczącym godzin dla seniorów. Rozwiązanie budzi kontrowersje głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o brak możliwości robienia zakupów między 10 a 12 przez osoby, które opiekują się seniorami. Drugim argumentem są powtarzające się głosy przedsiębiorców, którzy narzekają na pustki w sklepach przez dwie godziny dziennie. Seniorzy mają ponoć niechętnie korzystać z przysługującego im czasu na spokojne zakupy.
„W chwili obecnej nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia” – napisała w odpowiedzi na interpelację poselską Macieja Kierwińskiego Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
„Obecnie zaleca się, aby osoby starsze nie wychodziły z domu lub wychodziły tylko np. po niezbędne zakupy. Ograniczenie liczby osób w tych placówkach, zwłaszcza osób młodych czy dzieci, którzy mogą chorować bezobjawowo i być nosicielami wirusa, służy właśnie temu celowi” – dodała wiceminister, tłumacząc zasadność obowiązywania obecnych regulacji.
Godziny dla seniorów. „Nie planuje się zmian”
W odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się także, że MRiPS nie planuje wprowadzenia zmian w obowiązującym od 15 października rozporządzeniu.
„Podejmujemy również akcje uświadamiania podopiecznych, że obecnie w związku z ograniczeniami, kwestia zaopatrzenia ich gospodarstwa domowego, musi ulec reorganizacji i konieczne jest prawidłowe zaplanowanie zakupów. Biorąc pod uwagę powyższe, w chwili obecnej nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia” – napisała Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Co ciekawe, z ostatnich badań przeprowadzonych na zlecenie Eurocash, aż 90 proc. pytanych przedsiębiorców prowadzących sklepy uważa, że z obecnym stanem wiedzy zrezygnowaliby z obowiązywania godzin dla seniorów.
Czytaj też:
Godziny dla seniorów. Wysokie kary za ich nieprzestrzeganie