TAURON Ciepło podpisał 20 czerwca umowę z ELEKTROBUDOWĄ na budowę bloku energetycznego o mocy 50 MW. Jednostka o bardzo wysokiej, ponad 90 proc. sprawności kotła powstanie w Zakładzie Wytwarzania Tychy, który jest głównym producentem ciepła dla klientów z terenu miasta oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Rozbudowa mocy wytwórczych w tyskim zakładzie jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez Grupę TAURON.
To nasz kolejny projekt inwestycyjny, który rozpoczęliśmy w ostatnim czasie. Grupa TAURON, realizując strategię biznesową i wynikający z niej plan inwestycyjny, unowocześnia swój portfel mocy wytwórczych. Nadrzędnym celem jest zapewnienie naszym klientom dostępu do wytworzonej efektywnie ekonomicznie i ekologicznie energii oraz ciepła. Po zakończeniu projektu tyskie źródło będzie dostosowane do zaostrzonych norm emisyjnych mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Budowa nowych mocy w kogeneracji w tyskim zakładzie przebiega w dwóch etapach. W pierwszym przebudowano kocioł bloku BC-35, który spala w 100 proc. biomasę, instalację podawania biomasy oraz kocioł rusztowy WR40.
Drugi etap obejmuje budowę bloku BC-50 o mocy elektrycznej 50 MWe oraz cieplnej 90 MWt z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi oraz niezbędną infrastrukturą. Jednostka będzie charakteryzować się bardzo wysoką, ponad 90 proc. sprawnością kotła, co przyczyni się do poprawy wskaźników ekologicznych. W 2016 r. po zakończeniu inwestycji emisja dwutlenku siarki w tyskim zakładzie będzie blisko siedmiokrotnie niższa niż obecnie, tlenków azotu spadnie ponad trzykrotnie, a pyłów niemal czterokrotnie. Ponad dwukrotnie obniży się także emisja dwutlenku węgla.
Zgodnie z podpisaną 20 czerwca umową z generalnym wykonawcą firmą ELEKTROBUDOWA inwestycja ma się zakończyć w 2016 r. Wartość zadania to 592,5 mln zł.
Modernizacja i rozbudowa mocy w Tychach ma znaczenie zarówno dla ogólnego bilansu wytwórczego spółki, zwiększając współczynnik kogeneracji, jak również wpłynie pozytywnie na środowisko. Dzięki inwestycjom zakład zmniejszy ponad dwukrotnie emisję dwutlenku węgla mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.
Bilans mocy tyskiego zakładu po zakończeniu budowy bloku BC-50 w 2016 r. wyniesie 340 MWt oraz 90 MWe.
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.