Serinus Energy pozyska dodatkowe środki na finansowanie swoich operacji w Tunezji. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał Spółce kredyt w wysokości do 60 milionów USD, który sfinansuje między innymi czteroletni program poszukiwań i wydobycia na nowych koncesjach w Afryce Północnej. Celem programu jest powtórzenie ukraińskiego scenariusza, czyli znaczące zwiększenie wydobycia oraz umocnienie wiodącej pozycji Serinus na rynku ropy i gazu w Tunezji.
Podsumowanie:
- EBOiR wesprze plany Serinus w Tunezji kwotą do 60 mln USD;
- środki sfinansują czteroletni plan poszukiwawczo-wydobywczy w Afryce Północnej;
- Spółka zamierza powtórzyć ukraiński sukces znacząco zwiększyć wydobycie, rezerwy i cash-flow;
- Serinus chce być wiodącym graczem na tunezyjskim rynku ropy i gazu.
Decyzja o przyznaniu kredytu zapadła 23 lipca. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój i zagospodarowanie czterech pól ropy i gazu w Tunezji: Sabria, Chouech Essaida, Ech Chouech oraz Sanrahr w latach 2013-2017. Program prac obejmuje m.in. modernizację obecnych i wykonanie nowych odwiertów produkcyjnych, pozyskanie urządzeń wiertniczych i serwisowych oraz wykorzystanie nowych technologii, szczelinowania hydraulicznego i wydobycia z dwóch horyzontów. Całkowity koszt rozwoju pól Spółki w Tunezji do 2017 r. wyniesie ok. 166 mln USD.
Nie po raz pierwszy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wesprze Serinus Energy. Dwa lata temu przyznał on 40 milionów USD kredytu jej spółce zależnej KUB-Gas, na prace związane z rozwojem aktywów ukraińskich. Dzięki właściwemu zarządzaniu środkami i sukcesom wydobywczym, spłata kredytu wyprzedziła ustalony wcześniej harmonogram, bez potrzeby podejmowania drugiej transzy pożyczki. Dzisiaj ukraiński KUB-Gas finansuje się już sam, generuje przychody i zyski i jest lokalnym liderem we wdrażaniu nowoczesnych technologii wydobywczych. Taki sam scenariusz Spółka zamierza realizować w Tunezji. Zarząd Serinus Energy liczy, że środki EBOiR ponownie znacząco przyspieszą rozwój aktywów.
Cieszymy się, że tak renomowana instytucja, jak EBOiR zaufała nam po raz kolejny. Dzięki m.in. środkom z poprzedniego kredytu, nasza obecna działalność na Ukrainie finansuje się sama, a cała spółka szybko i systematycznie się rozwija. Wierzymy, że podobnie będzie z inwestycją w Tunezji. Wykorzystamy zdobyte doświadczenie i dołożymy wszelkich starań, by historia się powtórzyła powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.
***
Na tunezyjskie aktywa Serinus Energy składa się: 100 proc. udziałów w koncesjach Chouech Essaida, Ech Chouech, Sanrhar oraz Zinna, a także 45 proc. udziałów w koncesji Sabria. Produkcja ropy i gazu odbywa się obecnie na trzech koncesjach.
O Serinus
Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji, Rumunii i Syrii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei, Rumunii i Syrii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji. Akcje zwykłe Spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a po spełnieniu określonych warunków będą także notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto pod symbolem SEN.
Na Ukrainie Serinus posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC. Aktywa KUB-Gas obejmują 100- procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.
W Tunezji Serinus posiada faktyczny 100 proc. udział w koncesjach Chouech Essaida, Ech Chouech, Sanrhar and Zinna oraz 45 proc. w koncesji Sabria. Producka ropy i gazu odbywa się obecnie na trzech koncesjach.
W Brunei Serinus posiada 90 proc. faktyczny udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia, uprawniający do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L, obejmującego obszar lądowy i morski o powierzchni 1.123 km w północnym Brunei.
W Rumunii Serinus planuje pozyskać 60 proc. bezwzględny faktyczny udział w lądowym obszarze koncesji Satu Mare w północno - zachodniej Rumunii do końca czerwca 2013 r., z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków.
W Syrii Serinus posiada, zgodnie z umową o podziale wpływów z wydobycia, 50 proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia, po spełnieniu określonych warunków, ropy i gazu ziemnego na obszarze Bloku 9 o powierzchni 10.032 km, położonego w północno-zachodniej Syrii. Spółka podpisała porozumienie, na podstawie którego przepisze łącznie 5 proc. udziałów na rzecz osoby trzeciej, pod warunkiem uzyskania zgody władz syryjskich. W przypadku uzyskania takiej zgody bezpośredni udział Serinus w Bloku 9 zmieni się na 45 proc. W lipcu 2012 r. Spółka zadeklarowała występowanie siły wyższej w odniesieniu do swoich działań operacyjnych w Syrii.
Głównym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A. - międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.
Więcej informacji można uzyskać odwiedzając witrynę internetową Kulczyk Oil (www.kulczykoil.com) lub kontaktując się z:
Serinus Energy Inc. Kanada Norman W. Holton
Wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów
tel.: +1 403 264 8877 / [email protected]
Serinus Energy Polska Jakub J. Korczak
Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich, Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej
tel.: +48 22 414 21 00
[email protected]
Tłumaczenie: Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie informacji powstałej oryginalnie w języku angielskim.
Stwierdzenia dotyczące przyszłości w zakresie Przejęcia (Forward - looking Statements Regarding Acquisition):
Niniejsza informacja prasowa zawiera stwierdzenia dotyczące spółki Serinus oparte na oczekiwaniach związanych z Serinusoraz założeniach dokonywanych na podstawie obecnie dostępnych informacji, które mogą stanowić stwierdzenia dotycząceprzyszłości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie papierów wartościowych. Wszelkie takie stwierdzenia iujawnione informacje, nie stanowiące danych historycznych, a dotyczące działań, zdarzeń, wyników, efektów jakie sąspodziewane lub zakładane przez Serinus, jako występujące lub mogące wystąpić w przyszłości ( w całości lub w części)powinny być traktowane jako informacje dotyczące przyszłości. W niektórych przypadkach, informacje dotyczące przyszłościmożna zidentyfikować po użytych terminach, np.: prognoza, przyszły, może, będzie, spodziewany, przewidywany, potencjalny., umożliwia, pro-forma itp. W szczególności, w przypadku niniejszej informacji prasowej, odniesienia takiedotyczą terminów oraz wprowadzenia akcji zwykłych Spółki do obrotu na Giełdę Papierów Wartościowych w Toronto (TSX) orazpozyskania udziału w licencji Satu Mare. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, iż powyższe zdarzenia są uzależnioneod spełnienia określonych warunków. Jednakże nie ma pewności, że warunki takie zostaną spełnione a w r