Godzina 7.59. Szary, zimowy poranek. Pracownik wchodzący do biura ma w głowie jedną myśl napić się kawy i jakoś przetrwać ten dzień. Zimne wnętrze biura zniechęca do podjęcia inicjatywy, motywacja gwałtownie spada, a kreatywność nawet nie wychyla się spod ciepłej kołdry. Ten scenariusz da się zmienić. Jak? Z pomocą projektanta wnętrz i inwencji właściciela firmy.
Od dawna wiadomo, że to, co nas otacza ma bezpośredni wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Te same zasady obowiązują w miejscu pracy. Świadomy pracodawca aranżując przestrzeń biurową powinien zwrócić uwagę na dobór materiałów, kolorystyki i aspekty ergonomiczne. Podłoga jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, tapety, meble, dekoracje powinny ze sobą współgrać pod każdym względem. Atmosfera, jaka dzięki temu się wytworzy sprawia, że przychodzimy do pracy z uśmiechem, zapominając o szarości za oknem. A dziś coraz więcej mówi się o kreowaniu przyjaznego środowiska pracy. tłumaczy Katarzyna Wątor z firmy Kopp.
Słynne miejsca pracy
Najbardziej rozpoznawalna marka na świecie Google stworzyła dla swoich pracowników Googleplex, gdzie każdy może nie tylko skorzystać z internetu z każdego miejsca na terenie obiektu, ale również zagrać w golfa, bilard, piłkarzyki, popływać w basenie, zjeść obiad na darmowej stołówce. Powstały w Dolinie Krzemowej kompleks to nie tylko budynki biurowe, ale parki, boiska i mnóstwo innych udogodnień dla Googlersów. W tym pokoje przeznaczone do odpoczynku, o których krążą już legendy. Czy firma odniosła sukces? Bangkok University Creative Center zainwestowało w energetyzujące kolorem, błyszczące podłogi znakomicie wpisujące się w nowoczesny charakter wnętrza. Gładka tafla w kolorze różowym lub seledynowym odbija światło i potęguje efekt czystości. Równie zaskakująca jest siedziba McLaren Racing. Budynek w Woking to przeszklony biurowiec zbudowany nad sztucznym jeziorem. Połączenie olbrzymich tafli szkła z metalowo-betonową konstrukcją jest odwzorowaniem najnowocześniejszych trendów w architekturze. Oprócz centrum technologicznego znajduje się tam również basen, restauracja, siłownia. Wnętrza natomiast zostały wykończone w bieli i szarości, podkreślając intensywną kolorystykę wszechobecnych w siedzibie bolidów. Microsoft natomiast zamontował w swojej centrali zjeżdżalnię, a w biurze Parlamentu w Portland znajdziemy skórę niedźwiedzia i drzwi zrobione ze starej skrzyni.
Właściciele największych firm oraz architekci wnętrz biurowych doskonale wiedzą, jak dbać o pracowników i ich morale. Wysiłek włożony w tego typu działania przynosi wymierne rezultaty i obopólną satysfakcję
Biuro biurze nierówne
Przykładem niezwykle inspirującej i śmiałej realizacji biurowej jest, wykończone podłogami bambusowymi firmy Kopp, biuro Ajona Polska w Bielsku-Białej. Kamień połączony z naturalnymi odcieniami drewna podkreśla ekskluzywny charakter wnętrza. Do tego drzewka oliwne w dużych donicach przywołują atmosferę śródziemnomorskiego klimatu. Tu pracownicy z pewnością czują się docenieni, o czym pracodawca doskonale wiedział korzystając z porad profesjonalistów. Oprócz niezwykle ważnego aspektu pracy w biurze - ergonomii, czyli zapewnieniu wygodnych foteli, podnóżków, dobrego oświetlenia i zapobieganiu przyjmowania wymuszonych pozycji, możemy zaprojektować wnętrza w ciepłych kolorach. Pomarańcz i żółcie nastrajają optymistycznie, a zieleń odpręża. W nowoczesnych aranżacjach nie brakuje abstrakcyjnych grafik, monochromatycznych zdjęć lub napisów na ścianach. Popularność zyskały szklane biurka, betonowe wykończenie ścian oraz metalowe instalacje. Projektanci polecają także boczne oświetlenie ledowe wzdłuż np. blatu kuchennego lub pod progami schodów. Minimalizm, który aktualnie szturmuje wnętrza wszelkiego rodzaju, nakazuje stosowanie ubogich w formie mebli i prostotę aranżacyjną. Nie ma tu miejsca na schematyczne rozwiązania i tradycyjne materiały. Mimo geometrycznych kształtów, designerzy prześcigają się we wplataniu dodatkowych funkcjonalności w przedmioty codziennej użyteczności. I tak olbrzymie zdjęcie na tafli polerowanego na wysoki połysk HDFu może być jednocześnie szafką na akcesoria biurowe.
Podłoga podstawa w aranżacji
Warto zastanowić się dłużej nad wyborem podłogi, która nie tylko sprzyja wygodzie i może być funkcjonalna, ale potrafi również zaskoczyć!
To, jaką podłogę wybierzemy będzie determinowało nasze kolejne wybory biurek, krzeseł, koloru ścian. Oprócz tego, że musi być wytrzymała na obciążenia, ścieranie i wodę, musi też dobrze wyglądać . Dzięki odpowiedniej kolorystyce, czy fakturze możemy powiększyć optycznie metraż biura, dodać elegancji lub designerskiego charakteru wyjaśnia ekspert firmy Kopp, Katarzyna Wątor - Bogata oferta podłóg proponuje nie tylko tradycyjne drewno, ale również bambus lub winyl - dodaje. Jasne odcienie bambusowej posadzki sprawdzą się w małych przestrzeniach. Podłogowe deski bambusowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Na uwagę zasługuje wysoki stopień twardości tego produktu - Instytut Technologii Drewna wykazał bowiem, że bambus skręcany jest twardszy (109 MPa) niż rodzimy dąb (36 MPa). Kolorystycznie deski bambusowe występują w odcieniach jasnych naturalnych oraz karmelowych ciemnych odcieniach brązu, uzyskanych w procesie karbonizacji całej swojej struktury.
Kolejnym rodzajem podłóg, które można zastosować w biurze są winylowe podłogi Floover. W wersji SplasHO są całkowicie odporne na działanie wody, co pozwala ułożyć ją również w rejonie aneksu kuchennego lub w łazience. Zintegrowany podkład korkowy tłumi odgłosy np. obcasów, a rodzaje wykończenia imitują drewno, kamień, beton lub dywan.
Projektant wnętrz pomoże dobrać nam odpowiedni rodzaj podłogi do naszego biura, biorąc pod uwagę nie tylko metraż, ale również oświetlenie, ryzyko uszkodzeń, ilość osób pracujących w biurze, a nawet rodzaj działalności. Im więcej pomysłów sprzyjających kreatywnemu myśleniu tym lepiej! Dajmy pracownikom jeszcze jeden powód, aby chcieli z nami efektywnie współpracować przyjazną atmosferę i aranżację biura wpływającą pozytywnie na nastrój.