Małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął konkurs na świadczenia w zakresie radioterapii. Krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst, działające przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera, może już normalnie leczyć pacjentów wymagających radioterapii.
Ten wysokospecjalistyczny ośrodek rozpoczął działalność w połowie grudnia ubiegłego roku, a jego utworzenie od początku było konsultowane z małopolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak dopiero teraz NFZ zagwarantował mu finansowanie leczenia chorych na nowotwory. Wcześniej przez ponad dwa miesiące przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera, spółki RTCP (zarządzającej placówką) oraz pacjenci czekali na oficjalną zgodę centrali NFZ na ogłoszenie przez małopolski oddział Funduszu konkursu na radioterapię, a następnie na jego pozytywne rozstrzygnięcie.
Mimo braku zagwarantowanych środków Centrum Radioterapii Amethyst cały czas, od 16 grudnia ub. r. przyjmowało pacjentów. Codziennie do ośrodka zgłaszało się kilku nowych chorych. W sumie do 12 marca br. lekarze Centrum udzielili 324 pacjentom porad i konsultacji, 66 osób rozpoczęło i zakończyło radioterapię, 40 jest w trakcie radioterapii, kolejnych 14 chorych zostało zakwalifikowanych do leczenia.
- Od początku walczyliśmy o to, by w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera powstał nowoczesny ośrodek prowadzący leczenie skojarzone pozwalające uzyskać najlepsze wyniki terapii. Ostatnim elementem tego planu było uruchomienie oddziału i Centrum Radioterapii. Od tego momentu nasi pacjenci są leczeni jak w najlepszych tego typu placówkach w Polsce i na świecie mówi lek. med. Bożena Kozanecka, Dyrektor ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera.
W trwającej aktualnie dyskusji o kształcie polskiej onkologii nikt nie podważa roli wielospecjalistycznych ośrodków podobnych do tego, który powstał właśnie w Krakowie. Tym większym zaskoczeniem były przedłużające się procedury związane z uzyskaniem kontraktu z NFZ. Pacjenci z naszego regionu długo czekali na poprawę warunków leczenia onkologicznego. Cieszę się, że zdrowy rozsądek przezwyciężył biurokrację i możemy się dzisiaj skupić na efektywnym leczeniu chorych podkreśla dyrektor Kozanecka.
Jeszcze w 2013 roku czas oczekiwania na napromienianie w Małopolsce sięgał nawet kilku miesięcy. Pacjenci nierzadko decydowali się na radioterapię w innych regionach, zgadzając się na dojazdowe utrudnienia lub pobyt w szpitalu odległym od miejsca zamieszkania. W Małopolsce znajdowało się za mało akceleratorów (urządzeń do napromieniania) w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, dlatego zarząd Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera zabiegał o utworzenie ośrodka radioterapii już od 2009 roku.
Centrum Radioterapii Amethyst prowadzi pełnoprofilowe, kompleksowe leczenie onkologiczne i zapewnia chorym korzystanie z najnowszych technologii medycznych. Dysponuje nowym, światowej klasy sprzętem: tomografami komputerowymi Phillips i Siemens oraz trzema akceleratorami Elekta Synergy umożliwiającymi stosowanie najnowocześniejszych technik radioterapii (IMRT, VMAT). Inwestorem przedsięwzięcia w Krakowie jest spółka RTCP, należąca do grupy Amethyst Medical Center, która w całości poniosła koszt inwestycji (84 mln złotych).
- Liczę, że podpisany kontrakt uspokoi inwestorów tego przedsięwzięcia. Amethyst Medical Center planuje przecież uruchomienie kolejnych centrów radioterapii w Polsce, m.in. w Płocku i Przemyślu - mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes spółki RTCP. Skuteczne leczenie chorób nowotworowych to dzisiaj jedno z głównych wyzwań opieki zdrowotnej. Nie wyobrażam sobie przerzucania na chorych obciążeń finansowych za leczenie, które musi być prowadzone w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aktualnie uzyskany kontrakt jest niestety zdecydowanie niższy niż nasze możliwości, wierzę jednak, że z czasem NFZ umożliwi nam leczenie większej liczby pacjentów.
Informacje o firmie:
Amethyst Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi. Amethyst wdraża najnowsze osiągnięcia nauki przy zastosowaniu najwyższych standardów jakości. Wszyscy pacjenci sieci mogą liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur radiologicznych skracających czas naświetlań i ograniczających skutki uboczne terapii. Chorzy leczeni są za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Mają też dostęp do międzynarodowych konsultacji medycznych.
Właścicielem sieci Amethyst Radiotherapy jest spółka R.T.C. Radiotherapeutic Centers, która powstała w 2010 roku na fali rozwoju nowoczesnej radioterapii. Właściciele R.T.C. od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy TAOZ Holdings, międzynarodowa sieć stacji dializ. Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. Obecnie trwa realizacja Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Podobny obiekt zostanie uruchomiony również w Przemyślu.