Zaangażowani ekologicznie Zrzucają zbędne kilowaty! Kolejna inicjatywa pięciu firm: DTZ, JLL, Knight Frank, Skanska i Stena Recycling, w ramach której przeprowadzona zostanie zbiórka elektroodpadów w budynkach biurowych i magazynowych. Celem akcji jest propagowanie postaw pro-ekologicznych wśród pracowników obiektów biurowych i magazynowych.
W ramach przedsięwzięcia Zrzuć zbędne kilowaty w dniach 31 marca - 4 kwietnia 2014 r. odbędzie się zbiórka elektroodpadów (zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego) w budynkach na terenie Warszawy, Katowic, Łodzi, Poznania, Trójmiasta i Wrocławia. Do akcji przyłączyły się również firmy z Czech, Rumunii i Węgier. W każdym z budynków biorących udział w inicjatywie zostanie postawiony specjalnie oznaczony pojemnik, gdzie będzie można pozostawić zużyty sprzęt, który następnie zostanie odebrany przez firmy zajmujące się recyklingiem: Stena Recycling (Polska), REMA Systém, a.s. (Czechy), SC Total Waste Recycling SRL (Rumunia) i Al-Cu Service Kft (Węgry).
W ubiegłym roku w ramach inicjatywy Godzina dla Ziemi firmy z branży nieruchomości zebrały ponad 9 000 kg elektroodpadów (e-odpadów). W tym roku celem jest zebranie 10 ton odpadów, a także wsparcie fundacji Synapsis poprzez przekazanie dochodu ze zbiórki na zakup energooszczędnych urządzeń.
Postęp technologiczny sprzyja zwiększającej się ilości elektrośmieci. Wbrew powszechnie obowiązującym zakazom przestarzały sprzęt jest często bezpośrednio wyrzucany do kosza, gdzie następnie trafia na wysypisko lub jest wywożony do lasu. Tymczasem szkodliwe substancje, które zawiera, po przeniknięciu do gleby zatruwają nie tylko środowisko, ale i ludzi. Wyrzucony do śmietnika 1 paluszek baterii może zanieczyścić 1 m3 środowiska, jeden odbiornik telewizyjny wrzucony do niewielkiego jeziora wystarczy, by zatruć ekosystem wodny na kilka lat, zaś recykling jednej lodówki ogranicza emisję CO2 o ponad 2 tony - tyle, ile zostałoby wyemitowane przy jej produkcji z użyciem nowych surowców.
W związku z tym należy pamiętać, aby zużytych urządzeń nie wyrzucać do zwykłych pojemników. Trzeba je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą zostać poddane recyklingowi. Odzyskane surowce ze zużytego sprzętu mogą być wykorzystane do produkcji nowych rzeczy, np. tworzywo z obudowy lodówki może zostać przetopione na kołpaki, szklane drzwiczki od pralki można przerobić na naczynie żaroodporne, zaś materiały ze zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać np. do wytwarzania czajników.