Zgrzewki wody mineralnej, soki, mąka, puszki, kartony mleka ale również własne przetworyJak wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów spożywczych, zwłaszcza jeśli kuchnia nie jest imponujących rozmiarów? Jest na to rozwiązanie, które pamiętają nasze babcie i mamy.
Schowek, komórka, składzik, schowanko czy po prostu spiżarnia, czyli dodatkowe wydzielone pomieszczenie lub też specjalnie zaaranżowana przestrzeń zlokalizowana w kuchni, lub w jej pobliżu. To również praktyczne rozwiązanie problemu związanego z organizacją miejsca na zapasy spożywcze, własne przetwory, sprzęt AGD, czy naczynia do gotowania. Dodatkowa przestrzeń zarezerwowana dotychczas głównie dla domów jednorodzinnych i kamienic, pojawia się również w nowoczesnym budownictwie. Okazuje się, że wydzielając niewiele miejsca we wnętrzu swojego mieszkania, można korzystać z funkcjonalnych uroków ukrytej przed oczami gości przestrzeni.
Optymalna lokalizacja
Pierwszym krokiem w planowaniu spiżarni jest wybór lokalizacji na jej zaaranżowanie. Spiżarnia może zostać uwzględniona już na poziomie projektu mieszkania czy domu. Życzenie wydzielenia dodatkowego pomieszczenia spiżarnianego może zostać spełnione, o ile pozwolą na to warunki techniczne. Spiżarnia ma sens jedynie wtedy, gdy w pomieszczeniu stale panuje niska temperatura, jest ono zarazem suche, ciemne i dobrze wentylowane komentuje Lucyna Jarczyńska, z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu firmy deweloperskiej Agrobex. Tego typu rozwiązania pojawiają się w projektach domów jednorodzinnych, ale też nie we wszystkich. Architekt ma kompetencje aby omówić i ewentualnie zaproponować najlepsze rozwiązanie dodaje specjalistka.
Najwygodniej ulokować spiżarnię niedaleko kuchni. Optymalnym miejscem jest północna część domu czy mieszkania. Taka lokalizacja, ze względu na małe nasłonecznienie, i dodatkowo zapewni najniższą możliwą temperaturę, jaką można uzyskać w mieszkaniu w naturalny sposób. Jeżeli nie ma innej możliwości, można wydzielić spiżarnię w samej kuchni. Na pomieszczenie spiżarniane można też zaadaptować istniejąca już wnękę.
Zagłębienie warto zabudować szafami z drzwiami przesuwnymi uchylnymi lub składanymi, w płytkich można wykorzystać przykładowo otwarte zabudowy w systemie kolumnowym. Drzwi uchylne najczęściej stosuje się w zabudowach wąskich wnęk o szerokości nie przekraczającej 800 mm. W zaaranżowaniu spiżarni bezpośrednio w kuchni pomocne będą funkcjonalne drzwi podwieszane lub przestronna szafa z drzwiami przesuwnymi dostosowana do posiadanej w mieszkaniu wnęki informuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.Rozsuwany system drzwi nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, ponieważ skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicy na bok. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi składane, w których każde ze skrzydeł może być rozsuwane na boki.
Spiżarniany ład i porządek
Równie ważna co lokalizacja spiżarni jest kwestia warunków, jakie należy stworzyć do jej właściwego funkcjonowania. Aby zachować świeżość przechowywanych produktów, najlepiej aby w spiżarni panowała temperatura około 5-10 stopni Celsjusza. Aby uzyskać ten efekt wnętrze spiżarni należy wyłożyć materiałem izolującymi termicznie, np. płytkami oraz zadbać o sprawną wentylację. Spiżarnia powinna być wykończona w sposób ułatwiający utrzymanie jej w czystości. Podłogi i ściany wyłóż najlepiej wyłożyć ceramiką lub innym materiałem odpornym na zmywanie.
Opisane warunki ciężej spełnić, jeśli spiżarnia ma się znajdować bezpośrednio w kuchni, ale nie wyklucza to naszego pomysłu jej realizacji. Wnętrze spiżarni czy spiżarnianej szafy należy zaprojektować, tak by można było znaleźć tam przestrzeń nie tylko na produkty spożywcze, ale też na rzadko używane garnki, sprzęty kuchenne typu robot kuchenny, toster czy wiaderko i choćby kij od mopa. Spiżarniane półki można zagospodarować w systemie kolumnowym lub rurowym. Oba rozwiązania dają możliwość dostosowania długości, głębokości i wysokości półek do swoich potrzeb. Uzupełnieniem półek mogą być funkcjonalne wysuwane kosze typu cargo informuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się szafki przygotowywane na wymiar. Dobrze pamiętać o różnej wysokości półek. Do spiżarki nie trafiają przecież jedynie słoiki ale całe mnóstwo różnorodnych przedmiotów, jak pojemniki, kosze, kartoniki, miski itp. Artykuły, z których korzysta się najczęściej powinny znaleźć się na środkowych i dolnych półkach. Warto też uporządkować produkty według ich rodzaju, np. napoje razem, przyprawy na osobnej półce, artykuły puszkowane jeszcze gdzie indziej. Pozwoli to zaoszczędzić czas podczas poszukiwania interesującej rzeczy.
Nie tylko użyteczność
Tworząc spiżarnię, zyskuje się nie tyko pomieszczenie funkcjonalne, ale też przestrzeń, która współgra z estetyką kuchni. Fronty szaf, które posłużyły do zabudowy spiżarni, można bowiem dopasować kolorystycznie i materiałowo do stylu wnętrza kuchni informuje Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor. Również fakt, że w spiżarni ukryje się rzeczy nie posiadające walorów dekoracyjnych, sprawi że wygląd kuchni tylko na tym zyska.