Liczba chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) - zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych - wzrosła w ciągu ostatnich lat prawie trzykrotnie. Eksperci wyjaśniają, czym jest schorzenie i jak sobie z nim radzić.
AZS rozpoznawane jest u 10-12% populacji. Nie wiadomo, jaka jest główna przyczyna choroby. Na pewno duże znaczenie ma genetyka, ale istnieją też dowody na związki schorzenia z astmą i katarem alergicznym - wyjaśnia Maria Czech-Małasiewicz z Oceanic. Jest to choroba przewlekła, objawiająca się bardzo ostrym przesuszeniem skóry, łuszczeniem i uporczywym świądem. Występuje na szyi, dekolcie, wewnętrznej części łokci, pod kolanami, na dłoniach, stopach, twarzy oraz głowie.
Przy AZS ważne jest nie tylko leczenie, ale też odpowiednia pielęgnacja skóry. ,,Stosuje się preparaty o charakterze emolientów, czyli takie, które nawilżają i natłuszczają. Składniki kremu wbudowują się w miejsca, gdzie są ubytki w barierze lipidowej naskórka, i odbudowują go" - mówi serwisowi infoWire.pl ekspertka. Kremy te należy nakładać nawet co 4-5 godzin, najlepiej po kąpieli.
Gdy skóra bardzo swędzi, zaleca się kąpiel dermatologiczną w ciekłej parafinie o wysokim stężeniu. U dzieci wykonuje się ją tylko po zaleceniu lekarza. Na co dzień można stosować kąpiele z dodatkiem korzenia lubczyku, owsa czy krochmalu.
Objawy schorzenia łagodzi też noszenie bawełnianej odzieży, utrzymywanie niskiej temperatury ciała - aby zapobiec poceniu się - czy unikanie pokarmów powodujących lub nasilających objawy.
dostarczył infoWire.pl