Ponad 50 000 złotych otrzymały nagrodzone szkoły podczas III edycji konkursu ,,Poznajemy dzieje Ziemi - z JuraParkiem w tle". Nagrodzono cztery placówki edukacyjne z różnych części Polski - Opolszczyzny, Mazowsza, Podkarpacia i Śląska.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 grudnia w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Przybyli tam zwycięzcy i zdobywcy drugich miejsc w poszczególnych kategoriach konkursowych. Wśród szkół podstawowych I miejsce i 20 000 złotych zdobyła Szkoła Podstawowa nr 7 (przy Zespole Szkół nr 1) z Nowego Dworu Mazowieckiego. Druga nagroda, atrakcyjna kolekcja skamieniałości, przypadła w udziale Szkole Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Zdobywcą 30 000 złotych, głównej nagrody w kategorii szkół ponadpodstawowych, został Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku, zaś replikę czaszki niedźwiedzia jaskiniowego otrzymało Gimnazjum nr 1 w Jaworznie.
- Bardzo cieszymy się z tak ambitnego podejścia zwycięzców do udziału w naszym konkursie - mówi Halina Kisiel, wiceprezes Stowarzyszenia Delta, właściciela JuraParków oraz Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. - Spotkanie w Bałtowie, połączone z wyjazdem edukacyjnym, było okazją nie tylko dla młodzieży, ale także ich wychowawców oraz rodziców do kolejnego aktywnego spotkania z wiedzą o przeszłości naszej planety. Satysfakcjonuje nas także wysoki poziom odpowiedzi na pytania merytoryczne. Uczestnicy ze szkół podstawowych przygotowywali prace plastyczne pod tytułem ,,Wielkie, większe, największe ... dinozaury", a starsi film bądź prezentację ,,Pokażemy Wam, jak fajnie jest w JuraParku". Pieniądze uzyskane w konkursie zostaną przeznaczone na zakup pomocy naukowych. Tego typu projekt jest dla nas wspaniałą okazją do podziękowania uczniom za ich pasję odkrywania świata, a dla nauczycieli okazją do wyróżnienia za aktywność mentorską, wspierającą rozwój młodego pokolenia.
Konkurs ,,Poznajemy dzieje Ziemi" to tylko fragment oferty edukacyjnej, jaką prowadzi Stowarzyszenie Delta w swoich JuraParkach. Ich głównym zadaniem jest budowanie świadomości oraz podnoszenie poziomu wiedzy na temat przeszłości paleontologicznej naszej planety. Za swoją działalność, której efektem są m.in. autorskie warsztaty dla najmłodszych, czy unikatowe projekty wystawiennicze, Stowarzyszenie otrzymało tytuł ,,Popularyzator Nauki" przyznawany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rok 2014 to dla wywodzącej się ze świętokrzyskiego organizacji czasem wyjątkowym. Świętowano podczas niego 10-lecie założenia JuraParku w Bałtowie, zrealizowano unikatowy w skali globu projekt interaktywnego Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Otrzymano także Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej - jedno z najwyższych odznaczeń dla popularyzatorów turystyki w naszym kraju.
dostarczył infoWire.pl