W komunikacie z 13 marca Rada Europejska poinformowała o przedłużeniu na kolejne 6 miesięcy sankcji za "działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy". Sankcje obejmują dwojakie działania: zakaz wjazdu dla osób oraz zamrożenie aktywów osób i firm.
„Jak wynika z oceny sytuacji, nie było podstaw, by sankcje złagodzić. Rada zweryfikowała wykaz osób i podmiotów objętych sankcjami i usunęła z niego 2 zmarłe w międzyczasie osoby. Obecne sankcje dotyczą zatem 150 osób i 37 podmiotów. Rada uaktualniła też informacje identyfikacyjne oraz uzasadnienia dotyczące tych osób i podmiotów” – czytamy w komunikacie RE.
Sankcje zostały wprowadzone w marcu 2014 roku, a ostatnia ich prolongata nastąpiła we wrześniu 2016 roku. Rada Europejska podkreśla, że poza sankcjami zastosowano także restrykcje gospodarcze uderzające w konkretne sektory rosyjskiej gospodarki, które mają obowiązywać do 31 lipca 2017 roku. Sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopoloa, które ograniczone są do tych terytoriów, obowiązują do 23 czerwca 2017. Środki te obejmują zakaz importu towarów z Krymu i Sewastopola wprowadzony w czerwcu 2014 r. oraz ograniczenia handlowo-inwestycyjne w niektórych sektorach gospodarki i projektach infrastrukturalnych wprowadzone w lipcu tego samego roku.