Inwestycja Baltic Pipe stanęła na początku czerwca pod znakiem zapytania. Okazało się, że duński operator Energinet stracił zgodę komisji ds. środowiska na budowę tego gazociągu na lądzie w Danii. Czasowo wstrzymano prace, choć wykonawca „polskiej” części gazociągu Gaz-System zapewnił, że te problemy nie wpłyną znacząco na harmonogram prac.
21 czerwca spółka Energinet uzyskała zgodę na wznowienie prac budowlanych na lądzie, z małymi wyjątkami (musi pozyskać nowe pozwolenia środowiskowe dla części trasy gazociągu).
Ruszyło układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim
Pomimo tych problemów, Gaz-System poinformowało, że 27 czerwca 2021 roku ruszyło układanie gazociągu na Morzu Bałtyckim. W niedzielę Castrone, jeden z trzech statków, które są odpowiedzialne za ułożenie Baltic Pipe, rozpoczął pracę. „Układanie rozpoczęło się w miejscu znajdującym się niedaleko połowy trasy całego gazociągu podmorskiego, tj. na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm. Castorone sukcesywnie będzie przesuwał się wzdłuż trasy gazociągu, w kierunku północno-zachodnim” – przekazała spółka.
– Do końca tego roku planujemy zespawać i ułożyć na dnie Bałtyku 275 km gazociągu, który połączy wybrzeża Polski i Danii. Na najgłębszych wodach prace będą wykonywane przez Castorone – jeden z największych specjalistycznych statków tego typu na świecie – powiedział natomiast Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.
Budowa Baltic Pipe – harmonogram
Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego (gazociąg połączy się z systemem przesyłowym nad Wisłą w Pogorzelicy, gmina Rewal).
Termin zakończenia tej polsko-duńskiej inwestycji ma przypaść na 1 października 2022 roku. Zgodnie z planem ruszyły prace w zakresie układania gazociągu realizowane przez Gaz-System (miały rozpocząć się latem 2021 roku). Zgodnie z zapowiedziami prezesa Gaz-System w 2021 roku ma zakończyć się spawanie podmorskiej części gazociągu.
Do układania gazociągu Baltic Pipe zaangażowano trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10. Według stanu na 28 czerwca przy Baltic Pipe pracuje tylko pierwsza z nich, natomiast Castoro Sei oraz Castoro 10 stacjonują obecnie w Rotterdamie i są przygotowywane do włączenia się w układanie gazociągu.
Czytaj też:
Soboń przekonuje, że Baltic Pipe nie jest zagrożony. Pytanie, czego chcą duńscy urzędnicy