Georges Seurat był francuskim malarzem i przedstawicielem neoimpresjonizmu. Jest też twórcą stylu nazywanego pointylizmem, polegającym na nakładaniu obok siebie niewielkich plamek farby o wyrazistym kolorze, które w oku odbiorcy zlewają się w całość, dając efekt nieuchwytności światła. Niestety jego sztuka nie miała szansy się rozwinąć, ponieważ Georges Seurat zmarł w wieku 31 lat.
Georges Seurat olśniony dziełami impresjonistów
Georges Seurat urodził się w zamożnej rodzinie. Jego matka była córką jubilera, a ojciec komornikiem sądowym, dzięki czemu młodemu artyście nigdy nie brakowało pieniędzy. Seurat już jako dziecko interesował się sztuką. Uczęszczał na lekcje rysunku, a do malowania zachęcał go wuj – malarz amator.
Georges Seurat już w wieku 17 lat zapisał się do Miejskiej Szkoły Rzeźby i Rysunku, a w 1878 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych. Studiów jednak nie ukończył. Rok po ich rozpoczęciu Seurat udał się na Czwartą Wystawę Impresjonistów, która na zawsze zmieniła jego życie. Widząc dzieła mistrzów impresjonizmu, młody artysta nie potrafił myśleć już o niczym innym. Jak twierdzili jego przyjaciele, miał wtedy przeżyć „głęboki i niespodziewany szok”. Jednak los na moment zatrzymał jego artystyczne zamiłowanie. Pod koniec 1879 roku Seurat został powołany do wojska.
Georges Seurat – niedoceniany przez swoje czasy
Kiedy po odbyciu służby wojskowej Georges Seurat przeniósł się do Paryża, gdzie zaczął tworzyć i eksperymentować. Wyprowadził teorię zlewania się barw, która stała się podstawą jego innowacji malarskich nazywanych później złośliwie przez krytyków pointylizmem, czyli kropkowaniem lub punktowaniem.
Czytaj też:
Zaskakujące narzędzie Google. Sprawdź, do jakiego dzieła sztuki podobny jest twój pies
Swoje dzieła szerszemu gronu odbiorców Georges Seurat zaprezentował w 1883 roku podczas wystawy Salonu Niezależnych. W tym samym roku rozpoczął pracę nad dziełem „Kąpielą w Asnières”. Pracy tej nie chciano wystawić podczas Salonu Niezależnych, dlatego Seurat zaprezentował go na Wystawie Malarzy Niezależnych. Dzieło było tam eksponowane w mało atrakcyjnym miejscu, mimo to zostało docenione przez krytyków.
Najsłynniejszym dziełem Seurata bez wątpienia jest obraz „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte”. Co ciekawe ówcześni krytycy zszokowani geometryczną formą dzieła bardzo źle je ocenili. Wsparcia artyście udzielił wówczas krytyk i jego przyjaciel Felix Feneon.
Seurat stworzył malarstwo intelektualne, usystematyzowane, podporządkowane regułom i zasadom. Jednak nie miał okazji ewoluować i dalej się rozwijać. Artysta zmarł w marcu 1891 roku. 3 dni po tym, jak zachorował na dyfteryt. Na tę samą chorobę niedługo po Seuracie zmarł również jego syn. Przyjaciele artysty nie wiedzieli, że ten miał dziecko.
Sztuka Seurata została jednak doceniona. W późniejszych latach naśladowali go m.in. Pissarro, van Gogh, Gauguin czy Matisse.
Czytaj też:
Lotfi Zadeh – wybitny naukowiec, o którym niewiele informacji znajdziemy na Wikipedii. Kim był?