17-wieczna moneta wybita została w mennicy w Bydgoszczy. Wykonana jest ze złota i waży 282 gramy. Dokładnie tak samo wyglądała bardziej wartościowa moneta stu dukatowa, która różniła się jedynie wagą. Była cięższa o 70 gramów.
Moneta została sprzedana na licytacji w domu aukcyjnym Stack’s Bowers Galleries
z Nowego Jorku specjalizującego się w aukcjach numizmatycznych. Nowy właściciel monety nie jest znany.
Ostateczna cena, którą wylicytował zwycięzca aukcji, zaskoczyła jej organizatorów. Spodziewali się oni, że przy cenie wywoławczej 180 tys. dolarów cena dobije maksymalnie do 600 tys., a prognozowali jeszcze mniej, bo połowę tego.
Polska moneta sprzedana za 3,5 mln zł
Ostatecznie cena „wyjątkowej polskiej piękności” wyniosła 900 tys. dolarów, czyli ponad 3,5 mln złotych. Wcześniej w tym samym domu aukcyjnym doszło do sprzedaży stu dukatowej monety z mennicy w Bydgoszczy za cenę 1,8 mln dolarów, czyli 7 mln złotych. Monety te są niezwykle rzadkie. W przypadku studukatówek wiadomo o istnieniu jedynie 17 monet.
Według opisu domu aukcyjnego moneta została najprawdopodobniej wybita dla uczczenia zwycięstwa wojsk Rzeczpospolitej Obojga Narodów nad wojskami imperium osmańskiego w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku.
Czytaj też:
Archeolodzy odkryli w Pomorskim nietypowy pochówek sprzed tysiąca lat. „Nie znam podobnego”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.