24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W porannym wystąpieniu telewizyjnym prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik w Donbasie, podjął decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej przeciwko Ukrainie w celu „ochrony osób cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski”. W piątek, w drugim dniu inwazji pod ciężkim ostrzałem rakietowym znalazł się Kijów. Władze stolicy Ukrainy ogłosiły alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.
Z szacunków, które podaje portal Gazeta.pl powołując się na ustalenia w rządzie wynika, że do Polski w ciągu najbliższych kilku miesięcy może przybyć nawet 5 mln uchodźców z Ukrainy. O włączenie się w pomoc tym osobom zwrócił się do spółek Skarbu Państwa Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, o czym poinformował na Twitterze.
– Brutalny reżim Putina sprawił, że ludzie tracą dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa. Nasi ukraińscy sąsiedzi potrzebują dzisiaj realnego wsparcia. Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o włączenie się w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie przed wojną przyjechali do Polski – napisał w piątek na Twitterze Sasin.
Paszport nie będzie konieczny
Z kolei szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski poinformował – powołując się na szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka – że „każdy, kto ucieka przed wojną zostanie w Polsce przyjęty, nawet osoby bez paszportu”.
W związku z obecną sytuacją Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię – +48 22 523 88 80 dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie. Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz pod numerem infolinii +48 47 721 75 75.
Czytaj też:
Polska przygotowuje się na uchodźców z Ukrainy. Zniknie kwarantanna i wymóg testów na COVID-19