Firma Bechtel, która jest partnerem amerykańskiego WestingHouse podpisze dziś kolejne umowy z polskimi firmami. Porozumienia dotyczą przygotowywanej inwestycji w pierwszą polską elektrownię atomową. Co ciekawe, polski rząd nie wybrał jeszcze oficjalnie Stanów Zjednoczonych jako partnera technologicznego.
Amerykanie o krok bliżej dostarczenia Polsce reaktorów
Przedstawiciele firmy Bechtel mają 25 kwietnia podpisać umowy z 12 polskimi firmami – informuje Rzeczpospolita. Ma się to wydarzyć w obecności ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego oraz pełnomocnika polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotra Naimskiego.
Umowa ma dotyczyć współpracy przy budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej, która stanie w gminie Choczewo. Prace budowlane według planu mają się rozpocząć w 2028 roku, a pierwszy blok energetyczny ma zacząć pracę w 2033 roku. Na razie nie wiadomo jeszcze, która z firm dostarczy technologię. Na stole są oferty francuskiego EDF, koreańskiego KHNP i amerykański WestingHouse.
Kolejna umowa ze stroną amerykańską
Umowa, która ma zostać dziś podpisana, nie jest pierwszą tego typu. Pod koniec stycznia amerykanie podpisali memorandum z Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea Group, Polimex Mostostal, Fogo, Zarmen Group. Na razie nie wiadomo, jakie firmy będą sygnatariuszami dzisiejszej umowy. Lista trzymana jest w tajemnicy. WestingHouse twierdzi, że chce bardzo mocno opierać się na polskich wykonawcach. Już wcześniej mówiono, że ponad połowa elementów koniecznych do budowy reaktora AP1000 może pochodzić z Polski.
Czytaj też:
Atom wraca do łask. Boris Johnson chce uniknąć szantażu Putina